Trwa ładowanie...

Myślała, że spod ziemi wystaje trup. To tylko "palce umarlaka"

Mieszkanka Podkarpacia najadła się strachu, gdy w ogrodzie zobaczyła coś, co wydało jej się trupią dłonią. Leśnicy uspokajają, to tylko niejadalne grzyby. Dziwnych okazów w Polsce jest coraz więcej.

Grzyby tzw. palce umarlakaGrzyby tzw. palce umarlakaŹródło: Twitter
d4n0zxt
d4n0zxt

"Znalazłam je na rogu działki. Myślałam, że umrę. Wyglądało jakby trup chciał wyjść spod ziemi" - napisała na forum grzybiarzy przerażona pani Magda spod Brzozowa. W sieci zamieściła zdjęcie, które na pierwszy rzut oka może przypominać scenę z filmu o zombie. Okazuje się jednak, że to, co pani Magda wzięła za trupią dłoń, to grzyb.

Palce umarlaka, czyli Próchnilec maczugowaty nie jest jadalny. Nie sądzimy też, że ktoś miałby ochotę go spróbować. Jak informują na swojej stronie leśnicy z Ustrzyk Dolnych, jego łacińska nazwa gatunkowa polymorpha oznacza różnokształtność.

"Grzyby te rosną w kępach, przez co swoim wyglądem przypominają trupie palce, które wychodzą z ziemi. Początkowo są jasnoszare z jaśniejszym szczytem, który wielu kojarzy się z paznokciami" - tłumaczą leśnicy. Grzyby wspomagają proces próchnienia drewna.

Palce umarlaka - grzyb występujący w Polsce Facebook
Palce umarlaka - grzyb występujący w PolsceŹródło: Facebook

Najczęściej pojawiają się na pniach i gałęziach, które są przykryte ziemią, mchem i roślinnością w pobliżu buków i dębów. Osiągają długość kilku centymetrów. Leśnicy zwracają uwagę, że grzybów przybywa w Polsce z roku na rok.

d4n0zxt

Palce diabła w Bieszczadach

W czasie dyskusji na ten temat internauci dzielili się również zdjęciami innego charakterystycznego grzyba - zwanego palcami diabła.

To Okratek australijski, który przywędrował do Polski już w latach 70., jest coraz częściej spotykany w naszym kraju. Najczęściej pojawia się na południu Polski w terenach górskich. Ma bardzo oryginalny wygląd przypominający ośmiornicę, meduzę albo wspomniane diabelskie palce.

Grzyb "palce diabła" Facebook
Grzyb "palce diabła"Źródło: Facebook

W Bieszczadach na ten niezwykły okaz natrafił pan Krzysztof, leśniczy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Jak informuje, grzyb jest jadalny o ile tylko .... lubimy potrawy pachnące truchłem.

Okratek nazywany jest pożytecznym grzybem, bo rozkłada materię organiczną na proste związki. Przy okazji wydziela jednak mocno nieprzyjemny zapach porównywalny do padliny. W niektórych częściach świata został wpisany na czerwoną listę gatunków zagrożonych. W Polsce nie podlega ochronie. W tym roku był już widziany m.in. w gminie Gdów, w okolicach Grudka nad Dunajcem, a także w Sudetach, Karpatach czy Tatrach.

d4n0zxt

Joanna Zajchowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4n0zxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n0zxt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj