Trwa ładowanie...

Koncentracja wojsk na Białorusi. Premier przyznaje, że się obawia

- Przestrzegam przed kolejnymi próbami destabilizacji na granicy polsko-białoruskiej. Trzeba się też liczyć z prowokacjami na terytorium naszego kraju - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera, możliwa jest kolejna fala uchodźców z Ukrainy w związku z nadchodzącą zimą. Szef rządu przekonuje jednak, że państwa Europy wschodniej są na to gotowe.

Morawiecki ostrzega: możliwe rosyjskie prowokacji w PolsceMorawiecki ostrzega: możliwe rosyjskie prowokacji w PolsceŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
d2lgus6
d2lgus6

Mateusz Morawiecki był pytany o scenariusze rozwoju konfliktu w Ukrainie. Na Białorusi koncentrują się obecnie wojska rosyjskie. Premier przyznał, że jest to spore zagrożenie. - Bardzo obawiam się ataku wojska rosyjskiego bądź rosyjskiego i białoruskiego na północną granicę Ukrainy - przyznał.

Eskalacja wojny. "Trzeba uruchomić wyobraźnię"

Jednocześnie zwrócił uwagę na możliwą próbę destabilizacji sytuacji w Polsce. Jak przypomniał, już raz to miało miejsce - w zeszłym roku, kiedy białoruski reżim wywołał kryzys na granicy polsko-białoruskiej. - Wybudowaliśmy zaporę, ale wraz z eskalacją działań wojennych trzeba uruchomić wyobraźnię i wziąć pod uwagę kolejne możliwe próby albo ściągnięcia rzesz migrantów, albo prowokacje na naszej granicy wywołane przez wojska rosyjskie i białoruskie. Trzeba się też liczyć z prowokacjami na terytorium naszego kraju - przestrzegł premier.

Morawiecki stwierdził, że reakcją na eskalację konfliktu będzie dalsze wspieranie Ukrainy. Zarówno jeżeli chodzi o dostawy broni, jak i pomoc humanitarną.

"Przygotowujemy się na różne scenariusze"

Jednym z okrutnych sposób walki Rosjan jest niszczenie w Ukrainie infrastruktury krytycznej, jak ciepłowni i wodociągów w miastach. Eksperci spodziewają się, że wywoła to kolejną falę migracji, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem grzewczym.

d2lgus6

Morawiecki zapewnił, że kraje Europy wschodniej są gotowe przyjąć kolejnych uchodźców z Ukrainy. - Polska wraz z innymi państwami wschodniej flanki może poradzić sobie z 500 tys. osób. W tym momencie przygotowujemy się na różne scenariusze - wyjawił.

"Polexit to bujda na resorach"

Premier był pytany także o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Kiedy Polska złoży wniosek o pierwszą wypłatę? Morawiecki stwierdził, że kwestie, od których Unia uzależnia wypłaty, są rozwiązane i wniosek o wypłatę chciałby złożyć w najbliższym czasie.

Czy polski rząd przygotowuje się jednak na kolejne spory z Brukselą w sprawie wypłat pieniędzy? Także z innych funduszy? - Dzisiaj jestem spokojny - stwierdził i jak dodał: Jeśli radykałowie z obu stron zabiorą się za temat funduszy z wieloletnich ram finansowych, to nie wykluczam, że i ta kwestia może stanąć jako przedmiot sporu. Ale dzisiaj jestem spokojny.

d2lgus6

Zapewnił także, że nie ma groźby polexitu. - Polexit to bujda na resorach. Nie ma takiego ryzyka - stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Jaki był cel Ziobry? Szef klubu Lewicy ironizuje i oskarża służby specjalne

Jacek Kurski w rządzie? Niewykluczone

Zdaniem szefa rządu, Prawo i Sprawiedliwość idzie pewnie po trzecią kadencję. - Będziemy robili wszystko, aby w tym ostatnim roku kadencji odzyskać zaufanie tych wyborców, którzy od nas odeszli - mówił. - Do wyborów pójdziemy silniejsi i bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek - dodał.

d2lgus6

W rozmowie z gazetą premier przyznał, że Jacek Kurski ma bardzo szerokie kompetencje. Nie można więc wykluczyć jego wejścia do rządu, chociaż decyzja należy do kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. - Mnogość działań po stronie Ministerstwa Cyfryzacji jest tak duża, że rozbudowania tego działu administracji rządowej bym nie wykluczał. Podjęcie decyzji w tej sprawie to kwestia najbliższych miesięcy - wyjaśnił.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lgus6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2lgus6
Więcej tematów