Morawiecki i jego tajemnice. Tomasz Piątek powraca
Po dwóch książkach poświęconych Antoniemu Macierewiczowi Tomasz Piątek wziął na celownik polskiego premiera. I, podobnie jak w przypadku byłego szefa MON, wykazuje rzekome powiązania szefa rządu z Kremlem, mafią sołncewską i rosyjskim wywiadem.
"Morawiecki i jego tajemnice" to książka, która trafi do sprzedaży 9 maja. Piątek już na pierwszych stronach konfrontuje czytelników z aż trzema mapami powiązań, w jakie ma być uwikłany szef polskiego rządu. Zdaniem autora Mateusz Morawiecki jest pośrednio związany z Kremlem i Mafią Sołncewską za sprawą takich osób i organizacji jak Tomasz Misiak, Adam Andruszkiewicz czy Solidarność Walcząca.
W pierwszym przypadku Piątek przyjmuje teorię, że za tzw. aferą taśmową stały rosyjskie służby. Autor nie wyklucza, że premier zna osobiście Marka Falentę, dowodzi też, że ich wspólnym znajomym jest wspomniany Misiak - który miał wprowadzać Falentę "na salony". W willi biznesmena miał mieszkać Pierre Konrad Dadak, przedstawiany jako handlarz bronią i członek mafii sołncewskiej. Jak przekonuje Piątek, rządzi nią Michaił Fridman, ściśle współpracując z rosyjskim wywiadem GRU i Kremlem.
Kreml, GRU i mafia sołncewska
Do otoczenia Putina zdaniem autora prowadzą też rzekome powiązania Morawieckiego z politykami. Adam Andruszkiewicz, którego powołał na stanowisko wiceministra cyfryzacji został uznany przez "organizację ekspercką Political Capital za pośrednie narzędzie Rosji". Tak samo został sklasyfikowany Sylwester Chruszcz, który razem z nim dostał się do Sejmu z list Kukiz’15, a później dołączył do koła poselskiego "Wolni i Solidarni”, założonego przez ojca premiera. Przed 10 laty Chruszcz współtworzył wraz z Mateuszem Piskorskim zaplecze otwarcie prorosyjskiej partii "Zmiana”. Ten drugi od trzech lat przebywa w areszcie podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin.
Trzeci diagram opiera się na rzekomych powiązaniach Kornela Morawieckiego. Piątek przekonuje, że utworzona przez ojca premiera "Solidarność Walcząca" była infiltrowana przez polski, enerdowski i radziecki wywiad. Autor opisuje, jak związki polityczne i biznesowe, które w latach 80. i na początku 90. powstały wokół Mateusza Morawieckiego w dużym stopniu ukształtowały go jako ekonomistę i polityka.
Nietknięty przez aferę taśmową
Wstępem do książki jest też kalendarium, składające się z wypowiedzi i decyzji premiera, które Piątek interpretuje jako antyzachodnie, antyukraińskie czy prorosyjskie. Jego zdaniem kluczowy jest w tej "układance" fakt, że choć Mateusz Morawiecki został nagrany w restauracji "Sowa i przyjaciele”, to nagrania ujrzały światło dzienne dopiero jesienią 2018 roku. Autor zwraca uwagę, że z afery taśmowej, która pogrążyła rząd PO-PSL, obecny premier - wówczas szef dużego banku i eksczłonek Rady Gospodarczej przy Donaldzie Tusku - wyszedł obronną ręką.
Piątek zostawia czytelników z sekwencją faktów, które układają się w niepokojącą, choć niekoniecznie prawdziwą całość. Podkreśla, że dotyczą one człowieka, którego władza - za sprawą niezwykłego zaufania, jakim darzy go Jarosław Kaczyński - "może nawet przewyższać uprawnienia konstytucyjne premiera”.
Czytaj też: Mateusz Morawiecki i jego wizja dla Europy w pięciu punktach
Sposób Morawieckiego na sukces w polskiej polityce. Nie obywa się bez wpadek
Piątek kontra Macierewicz
Dwie poprzednie książki Tomasza Piątka o Antonim Macierewiczu wzbudziły liczne kontrowersje. Mimo oskarżeń o kłamstwa i manipulowanie faktami, autor nie został pozwany. Prokuratara nie podjęła też dochodzenia po zawiadomieniu, jakie w sprawie pierwszej publikacji złożył Antoni Macierewicz.
Organy ścigania sprawdzą za to, czy były szef MON nie przekroczył tym zawiadomieniem uprawnień. Grozi za to kara do 10 lat więzienia.
Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!