Trwa ładowanie...
d33i6tz

MON wycofuje listę z awansami generalskimi. Próba zażegnania sporu?

Ministerstwo Obrony Narodowej wycofuje wnioski o awanse na stopnie generalskie. Był to jeden ze sporów pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem resortu obrony Antonim Macierewiczem. Informację jako pierwszy podał portal tvp.info. Potwierdził ją w komunikacie resort obrony.
Share
Antoni Macierewicz przed 15 sierpnia przedstawił listę 46 oficerów do awansów generalskich
Antoni Macierewicz przed 15 sierpnia przedstawił listę 46 oficerów do awansów generalskichŹródło: Forum, Fot: Adam Chełstowski
d33i6tz

Jak ustalił portal tvp.info, MON zamierza wycofać swoje wniosku o awanse generalskie dla 14 oficerów. Antoni Macierewicz ma w ten sposób chcieć zażegnać spór z prezydentem. Cytowany przez portal doradca ministra obrony, szef MON "chce zbić przynajmniej ten jeden termometr i pokazać dobrą wolę".

Dzięki temu Pałac Prezydencki i MON miałyby ustalić kwestię nominacji generalskich. Anonimowo wypowiadający się dla tvp.info doradca Antoniego Macierewicza stwierdził, że minister jest otwarty na rozmowy i spotkania.

Informacje tvp.info potwierdził resort obrony. W opublikowanym przed godz. 22 komunikacie MON poinformowało, że "w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie".

MON w wydanym komunikacie stwierdza, że w ten sposób chce "usunąć czynniki, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie" nominacji generalskich.

d33i6tz

"Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie. Nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach" - napisała w komunikacie rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Konflikt na linii MON - Pałac Prezydencki

Spór o nominacje generalskie wybuchł przed Świętem Wojska Polskiego 15 sierpnia. Biuro Bezpieczeństrwa Narodowego poinformowało, że Andrzej Duda nie wręczy nominacji generalskich. W komunikacie podkreślono, że "w ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich".

Zobacz też: konflikt wokół nominacji generalskich. Pierwszy w historii brak nominacji generalskich

Antoni Macierewicz miał przed 15 sierpnia przekazać listę propozycji awansów generalskich dla 46 osób. Byłaby to rekordowa liczba jednoczesnych nominacji generalskich w polskiej armii.

d33i6tz

Następnym terminem, kiedy spodziewano się nominacji generalskich, był 11 listopada. Jednak wtedy też do nich nie doszło. Przed Świętem Niepodległości Paweł Soloch mówił w Radiu ZET, że prezydent nie odmówił nominacji, ale zwrócił się o dodatkowe informacje.

d33i6tz

Podziel się opinią

Share
d33i6tz
d33i6tz
Więcej tematów