Trwa ładowanie...
d3r9768

Zamiast generalskich szlif dostaną ordery. Tak prezydent Andrzej Duda nagrodzi oficerów

11 listopada nie będzie nominacji generalskich. Prezydent Andrzej Duda zdecydował się w inny sposób nagrodzić oficerów. Nawet tych niedocenionych przez MON.
Share
Andrzej Duda nie wręczy nominacji generalskich 11 listopada
Andrzej Duda nie wręczy nominacji generalskich 11 listopadaŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d3r9768

Reporter RMF FM Tomasz Skory dowiedział się, że wysokie odznaczenie - Krzyż Orderu Odrodzenia Polski otrzyma z rąk prezydenta m.in. szef Sztabu Generalnego, gen. Leszek Surawski. Generała Surawskiego nie ma na przedstawionej prezydentowi liście 14 oficerów, których awansu generalskiego chciał minister obrony narodowej.

Surawski od stycznia jest szefem Sztabu Generalnego. 5 maja prezydent wskazał go jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych, a więc głównodowodzącego armią w czasie wojny. To właśnie ten wojskowy reprezentuje też nasze siły zbrojne w NATO - przypomina RMF FM.

d3r9768

Odznaczony przez prezydenta zostanie także gen. broni Janusz Adamczak, który do niedawna pełnił funkcję Szefa Sztabu Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum. Od dwóch miesięcy, gen. Adamczak, który pierwszy stopień generalski otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie pełni w wojsku żadnej funkcji. Jest utrzymywany przez resort w tzw. rezerwie kadrowej, co - jak informuje RMF FM - budzi zdziwienie w Pałacu prezydenckim.

11 listopada nie będą wręczone nominacje generalskie - poinformował w piątek w Radiu Zet szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że szef MON złożył 14 wniosków nominacyjnych. Dopytywany, czy odmówiono wszystkich nominacji, odparł: - Nie odmówiliśmy, tylko 11 listopada nie będzie nominacji. Pan prezydent zwrócił się o dodatkowe informacje. Przedstawił swoje sugestie za pośrednictwem biura, również w zakresie polityki kadrowej - zaznaczył.

- Nie było tak, że zawsze 11 listopada nominacje generalskie były. W zeszłym roku to była rocznica powstania listopadowego - skomentował zapowiedź BBN wiceminister obrony Bartosz Kownacki. - Możemy oczekiwać, że będą w innym terminie, to nie jest nic nadzwyczajnego. Jeżeli są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe informacje, oczywiście jesteśmy gotowi je udostępnić – dodał.

Prezydent już po raz drugi w tym roku nie zatwierdził nominacji generalskich wysuniętych przez ministra obrony. Awanse, które zwyczajowo miały miejsce 15 sierpnia - w Święto Wojska Polskiego - zostały odłożone. Ministerstwo Obrony Narodowej informowało później, że ma nadzieję na ogłoszenie nominacji 11 listopada.

Źródło: rmf24.pl, WP

d3r9768

Podziel się opinią

Share
d3r9768
d3r9768
Więcej tematów