Trwa ładowanie...
d1ngb41

Molestowani przez księży dostaną nawet po 25 tys. euro

Ofiary molestowania seksualnego przez księży w Belgii powinny mieć możliwość domagania się od Kościoła katolickiego odszkodowań wysokości do 25 tys. euro - orzekła belgijska komisja parlamentarna.

Share
d1ngb41

Przewodnicząca komisji Karine Lalieux podkreśliła, że pieniądze w żadnym razie nie naprawią wyrządzonych krzywd, ale "oznaczają przyznanie się do molestowań i ich konsekwencji".

Zdaniem komisji, o słuszności roszczeń odszkodowawczych i wysokości odszkodowań powinno decydować niezależne gremium. Reuters pisze, że jest to reakcją na twierdzenia, iż niektórych księży nie można już pociągnąć do odpowiedzialności, ponieważ molestowania dzieci dopuszczali się tak dawno temu.

Setki ofiar molestowania przez księży zgłosiły się, gdy były biskup Brugii przyznał się w zeszłym roku do molestowania przez całe lata swego siostrzeńca. Prawie 500 osób złożyło wnioski o odszkodowania w komisji powołanej przez Kościół, ale w zeszłym roku została ona rozwiązana, kiedy policja zajęła jej dokumenty.

Nowy trybunał ds. odszkodowań przyznawałby ofiarom sumy od 2,5 do 25 tys. euro, w zależności od skali doznanych krzywd.

W kościelnym raporcie, przekazanym w styczniu br. parlamentarnej komisji ds. nadużyć seksualnych w Kościele, przyznano, że Kościół katolicki w Belgii zidentyfikował w swoich szeregach 134 księży pedofilów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1ngb41

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ngb41
d1ngb41
Więcej tematów