Trwa ładowanie...
dco1h9b

Ministerstwo Zdrowia: nie wprowadzimy zakazu sprzedaży pigułek ellaOne

• Zgodnie z przygotowanym projektem tabletki ellaOne będą wydawane na receptę
• W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży bez recepty preparatu ellaOne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ministerstwo Zdrowia: nie wprowadzimy zakazu sprzedaży pigułek ellaOne
(Fotolia, Fot: Kwangmoo)
dco1h9b

Nie planujemy wprowadzenia zakazu sprzedaży pigułek ellaOne - zapewniło w komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Przypomniało, że zgodnie z przygotowanym projektem hormonalne tabletki antykoncepcyjne będą wydawane na receptę.

Resort zdrowia odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych o planowanym wprowadzeniu całkowitego zakazu tzw. antykoncepcji awaryjnej. Obecnie osoby powyżej 15. roku życia mogą kupić pigułki ellaOne bez konieczności wizyty u lekarza.

"Przygotowaliśmy projekt, który ma na celu jedynie doregulowanie dostępu do leków z grupy ATC G03A - hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego" - wyjaśnia MZ. W efekcie tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego tabletki ellaOne będą wydawane na receptę.

dco1h9b

W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży bez recepty preparatu ellaOne. Na początku kwietnia 2015 r. ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia, zgodnie z którą tzw. pigułka "dzień po" może być sprzedawana bez recepty wyłącznie osobom, które skończyły 15 lat. Po objęciu kierownictwa resortu Radziwiłł poinformował, że ministerstwo analizuje możliwości prawne powrotu do sytuacji sprzed decyzji KE, kiedy sprzedaż wszystkich antykoncepcyjnych preparatów hormonalnych odbywała się tylko na receptę.

Oprac. Iga Burniewicz

dco1h9b

Podziel się opinią

Share
dco1h9b
dco1h9b
Więcej tematów