Trwa ładowanie...

Mięso źródłem zakażeń? Jest pilny komunikat po publikacji w mediach

Krajowa Rada Drobiarstwa wydała komunikat, w którym odnosi się do publikacji "Gazety Wyborczej" nt. śmierci kotów. Izba Gospodarcza wskazuje na najbardziej prawdopodobne źródło zakażeń u czworonogów.

Mięso źródłem zakażeń? Jest pilny komunikat po publikacji w mediachMięso źródłem zakażeń? Jest pilny komunikat po publikacji w mediachŹródło: Getty, fot: Guido Mieth
d3p5zlq
d3p5zlq

Krajowa Rada Drobiarstwa wydała oświadczenie po wtorkowej publikacji "Gazety Wyborczej" o chorobie zabijającej koty. Drobiarze apelują o niepublikowanie informacji, które nie pokrywają się z oficjalnymi komunikatami państwowych instytucji.

Śmierć kotów. Pilny komunikat

Jak wskazują, "aktualna wiedza naukowa nie pozwala bowiem na jednoznaczne powiązanie skarmianego mięsa drobiowego z wystąpieniem grypy ptaków H5N1 u kotów domowych". Zwracają uwagę, że dotychczasowe komunikaty podawane przez Głównego Lekarza Weterynarii nie wskazują jednoznacznie źródła zakażeń u kotów.

Podkreślają, że najnowszy komunikat Państwowego Instytutu Weterynaryjnego wskazuje, że dotychczas wykryte u kotów wirusy grypy ptaków H5N1 wywodzą się z jednego niezidentyfikowanego źródła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierowcy nagrani w tunelu w Świnoujściu. Oburzające zachowania

"Ponadto analiza molekularna wskazuje na obecność mutacji zwiększających adaptację wirusa do ssaków. To właśnie dzikie ptactwo jest wg obecnego stanu wiedzy najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia kotów" - czytamy w oświadczeniu.

d3p5zlq

Drobiarze popierają również stanowisko epidemiologów, którzy jeszcze przed publikacją "Gazety Wyborczej" wydali oświadczenie mówiące, że w artykule może znaleźć się nadinterpretacja wyników ich badań.

"Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi"

Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Szymon Cienki w rozmowie z WP przyznał, że przebadano epidemiologicznie grupę właścicieli chorych kotów. Jak stwierdził, zagrożenie dla ludzi jest znikome.

- Na razie GIS podejmuje jedynie monitorujące działania w tej sprawie, ponieważ jest bardzo mało prawdopodobne, by ten wirus (H5N1) mógł się przenieść z kota na ludzi. W związku z tym zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego nie ma - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Szymon Cienki.

Jeżeli chodzi o badanie mięsa, w Polsce, jak i w całej UE, mięsa konsumowanego przez ludzi nie bada się pod kątem wirusów, bo wirusy giną w obróbce termicznej. Wszelkie zalecenia wskazują, by surowego czy niedogotowanego mięsa nie jeść, ponieważ może ono zawierać różne groźne związki czy wirusy.

d3p5zlq

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" opisała badania naukowców: Krzysztofa Pyrcia, Macieja Grzybka i Łukasza Rąbalskiego. Według gazety wynika z nich, że to mięso drobiowe było źródłem zakażeń grypą, która zabiła koty.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem prof. Krzysztof Pyrć wydał oświadczenie w imieniu badaczy. Poinformował w nim, że przedstawione w tekście doniesienia mogą być nadinterpretacją wyników badań. Naukowcy nie wykluczają, że surowe mięso może być źródłem zakażenia, jednak nie wskazują go jako głównego źródła śmierci zwierząt.

Czytaj też:

d3p5zlq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3p5zlq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p5zlq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj