Trwa ładowanie...
d2nlauw

Michał Laskowski: nigdy nie wierzyłem, że wygramy w wyścigu z prezydentem

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski stwierdził, że w tej sytuacji prezydent Andrzej Duda postąpił nieprawidłowo. – Takie zachowanie nie przystoi prezydentowi – ocenił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Michał Laskowski zaznaczył, że nie można traktować sędziów inaczej, niż jak legalnie wybranych
Michał Laskowski zaznaczył, że nie można traktować sędziów inaczej, niż jak legalnie wybranych (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2nlauw

- Do godz. 16 zgłosiło się w Sądzie Najwyższym 15 nowych sędziów. Pozostali pewnie zgłoszą się jutro albo w najbliższych dniach. Nowi sędziowie mają na to 7 dni – mówił w RMF FM rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. I dodał, że każdy z nich otrzymuje swoje miejsce pracy, odpowiednie dostępy i zaczyna pracę.

Przypomnijmy, że w środę prezydent przyjął ślubowanie od 27 nowych sędziów Sądu Najwyższego. Zasiądą oni w trzech izbach: cywilnej, karnej oraz Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o wstrzymał wykonanie uchwał KRS ws. powołania nowych sędziów.

Michał Laskowski zaznaczył, że są pewne wątpliwości, ale powołanych sędziów nie można traktować inaczej, niż jak legalnie wybranych. – Trzeba odróżnić dwie płaszczyzny. Pierwsza to legalnie wybrany prezydent, który odbiera ślubowanie od sędziów. Trudno to zakwestionować pod względem prawnym. Natomiast druga płaszczyzna dotyczy tego, czy zgłaszanie kandydatury w sytuacji czystki w Sądzie Najwyższym jest stosowne i odpowiednie etycznie – mówił.

d2nlauw

Rzecznik Sądu Najwyższego przyznał, że na razie nie ma decyzji czy nowi sędziowie będą pracować z dotychczasowymi. Jak tłumaczył, ta decyzja jest dopiero przed sędziami.

Sędziowie, którzy złożyli w środę ślubowanie będą orzekać. Michał Laskowski stwierdził, że ze strony Sądu Najwyższego nie będzie prób zablokowania ich pracy. – W trybie procesowym wątpliwości wobec sędziów mogą być zgłaszane. Pełnomocnicy mogą zgłaszać obiekcję, co do prawidłowości składu orzekającego – zaznaczył.

*Zobacz także: Michał Kamiński: klęska Morawieckiego byłaby klęską Kaczyńskiego *

Michał Laskowski: prezydent postępuje nieprawidłowo

Michał Laskowski odniósł się też do samej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu sędziów. - Nigdy nie wierzyłem w wygraną w tym wyścigu. Właściwie uważałem, że nie mamy szansy na wygranie z Sejmem, rządem i prezydentem – stwierdził.

d2nlauw

Rzecznik Sądu Najwyższego ocenił, że prezydent z powodu wątpliwości powinien się wstrzymać i nie powoływać nowych sędziów w takim "ekspresowym" trybie. Podkreślił, że Andrzej Duda powinien zastosować się do decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego i wstrzymać się z decyzją do czasu rozpatrzenia odwołań.

- Skoro prezydent widzi jaki jest stan prawny tej sprawy i śpieszy się z powołaniami to w mojej ocenie postępuje nieprawidłowo – dodał

Pytany w RMF FM czy decyzja Andrzeja Dudy jest kolejnym powodem, aby postawić go przed Trybunałem Stanu odparł, że "nie wie, co się wydarzy w Trybunale, bo nigdy nie zadziałał skutecznie".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2nlauw

Podziel się opinią

Share

d2nlauw

d2nlauw
Więcej tematów