PolskaPrezydent przyjął ślubowanie od 27 nowych sędziów SN. Zasiądą w 3 izbach

Prezydent przyjął ślubowanie od 27 nowych sędziów SN. Zasiądą w 3 izbach

- Na wniosek KRS prezydent RP Andrzej Duda powołał sędziów, którzy będą zasiadać w składach Izby Cywilnej, Izby Karnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Prezydent przyjął ślubowanie od 27 nowych sędziów SN. Zasiądą w 3 izbach
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
Magdalena Nałęcz-Marczyk

10.10.2018 | aktual.: 29.03.2022 13:48

- W ten sposób zrealizował się kolejny z etapów reformy sprawiedliwości - zaznaczył podczas briefingu Paweł Mucha. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP uznał, że jest to "przywracanie fundamentów sprawiedliwości". Uznał, że nowa instytucja prawna, jaką jest skarga nadzwyczajna, służy "usuwaniu wadliwych orzeczeń, które na gruncie obowiązującego prawa były dotychczas niekwestionowane".

- Pan prezydent bardzo wyraźnie mówił, że reforma jest dokonywana w interesie publicznym - zaznaczył Mucha. I dodał, że sądy w RP nie są powołane po to, by zmieniać ustawy - jest to zadanie polskiego parlamentu, jak wyjaśnił. I podkreślił, że gdy do prezydenta wpłynęły wnioski od KRS, Andrzej Duda "był uprawniony, by skorzystać z konstytucyjnie przypisanej mu prerogatywy". Zaznaczył też, że prezydent nie był "stroną w żadnym zakresie postępowań, które trwały przed Naczelnym Sądem Administracyjnym".

- Ci kandydaci, którzy mogą być uznani za kandydatów, którzy nie uzyskali rekomendacji do powołania, nie mogą (...) kierować zarzutów przeciwko innemu kandydatowi - zaznaczył Mucha. I dodał, że "nie ma żadnego uzasadnienia" dla którego prezydent powinien czekać na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jedna z osób rekomendowanych przez KRS do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie została powołana. - Pojawiła się wątpliwość prawna, czy są spełnione kryteria, które są określonie w ustawie o SN - stwierdził Mucha. Według portalu wpolityce.pl chodzi o Aleksandra Stępkowskiego, który ma polskie i brytyjskie obywatelstwo.

Okrzyki przed Pałacem. Sędzia uslyszał, że jest "przestępcą"

Przed godz. 11. pod Pałacem Prezydenckim zgromadziła się grupa osób przeciwnych reformie sądownictwa. Jeden z obecnych na miejscu adwokatów, prawnik Antoni Bojańczyk z UW, usłyszał, że jest "przestępcą". - Spotkamy się w sądzie - odpowiedział.

Jeszcze w poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS o powołaniach do Izby Cywilnej. Mimo to Rada wysłała uchwały do prezydenta. A w ubiegłym tygodniu szef KRS Leszek Mazur mówił, że KRS będzie musiała podporządkować się decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pod koniec września NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał wykonanie uchwał KRS ws. powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izby Cywilnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej.
Wcześniej NSA powiadomił o wstrzymaniu wykonania uchwały KRS dotyczącej powołania sędziów do Izby Karnej SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1991)