MF i MON przedstawią wspólne propozycje ws. wzrostu wydatków obronnych
Resorty finansów i obrony wspólnie przygotowały propozycje zwiększenia wydatków obronnych do poziomu 2 proc. PKB - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Rzecznik MON Jacek Sońta potwierdził, że ministrowie przedstawią warianty premierowi Donaldowi Tuskowi.
31.07.2014 | aktual.: 31.07.2014 15:52
Planowane rozwiązania odnoszą się do planu modernizacji technicznej sił armii i zakładają, że dodatkowe środki będą przeznaczone na zakupy najnowocześniejszych technologii w polskim przemyśle obronnym.
Zapewnienia prezydenta
Na początku czerwca podczas wizyty w Polsce prezydenta USA Baracka Obamy prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział zwiększenie w najbliższych latach wydatków obronnych Polski z 1,95 do 2 proc. PKB - wysokości zalecanej przez NATO. Prezydent zwrócił uwagę, że będzie to przywrócenie sytuacji z początku wieku, gdy udział wydatków na obronność w PKB wynosił 2 procent. Według wyliczeń byłaby to suma rzędu 800 mln zł.
Możliwe sposoby podniesienia poziomu nakładów na obronność były tematem spotkania prezydenta z premierem 11 czerwca.
W lipcu, mówiąc o przypadającej na ten rok ostatniej racie za wielozadaniowe myśliwce F-16, której spłata jest w gestii Ministerstwa Finansów, szef MON Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że ten wydatek nie mieści się w limicie 1,95 proc. PKB, zatem faktyczne wydatki obronne w 2014 r. wzrosną do ok. 2,5 proc. PKB.