Meduzy w Bałtyku. Czy mogą być niebezpieczne?

Wypoczynek nad polskim morzem mogą zakłócić nie tylko sinice, ale i meduzy, które pojawiają się niedaleko brzegu. Gatunkiem, który najczęściej występuje w Bałtyku, jest chełbia modra. Czy spotkanie z nią jest niebezpieczne?

Meduzy. Morze bałtyckie. Czy zagrażają plażowiczom?
Meduzy. Morze bałtyckie. Czy zagrażają plażowiczom?
Źródło zdjęć: © PAP | C3356 Beate Schleep

26.07.2023 13:27

Lato to okres, w którym wiele osób wyjeżdża nad polskie morze. Kąpiel w Bałtyku mogą jednak uprzykrzać meduzy, które pojawiają się w wodach przybrzeżnych. Czy powodują one oparzenia?

Meduzy. Bałtyk 2023. Te nie są groźne dla człowieka

Gatunkiem, na który najczęściej można natknąć się podczas kąpieli w Bałtyku, jest chełbia modra, która ze względu na akwen, w którym występuje, jest nazywana meduzą bałtycką. Najczęściej występują one w głębszych partiach zbiornika wodnego, jednak ze względu na prądy morskie, meduzy te mogą również dotrzeć do wód, znajdujących się nieopodal linii brzegowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy chełbia modra jest niebezpieczna dla człowieka? Jak przed kilkoma laty w rozmowie z serwisem trojmiasto.pl wyjaśniał Michał Bała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, spotkanie z tymi meduzami nie jest dla człowieka zagrożeniem. - Chełbia modra nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia. Praktycznie niemożliwe jest, aby kontakt z nią zakończył się poparzeniem.

Bełtwa festonowa. Kolejny gatunek meduz występujących w Bałtyku

Oprócz chełbii modrej, w Bałtyku można spotkać również bełtwę festonową, znaną jako ognistą meduzę. Choć eksperci zaznaczają, że spotkania z nią należą do rzadkości, nie należy jej lekceważyć. Dotknięcie bełtwy festonowej może zakończyć się bolesnymi poparzeniami. -W przeciwieństwie do chełbii modrej, jej parzydełka są zaopatrzone w niebezpieczny dla człowieka jad. Kontakt z bełtwą festonową jest niezwykle bolesny - tłumaczył Bała.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)