Jest potwierdzenie policji. Paweł Szopa, twórca Red is Bad, zatrzymany
Paweł Szopa, twórca i właściciel Red is Bad - został namierzony przez polską policję na Dominikanie i zatrzymany przez lokalnych stróżów prawa - podaje Komenda Główna Policji.
25.10.2024 | aktual.: 25.10.2024 19:12
Jako pierwsza o zatrzymaniu Szopy poinformowała telewizja TVN24.
Paweł Szopa, znany jako twórca marki Red is Bad, był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Mężczyzna jest jednym z podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Prokuratura w sierpniu poinformowała, że wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Michała K. i Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Na początku września za Pawłem Szopą wystawiono list gończy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odrzucenie wniosku o list żelazny
Sąd nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla biznesmena. Wniosek ten złożył obrońca przedsiębiorcy, ale Prokuratura Krajowa przekazała, że sąd uznał, iż środki te nie są wystarczające dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r., a prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, co miało szkodzić interesowi publicznemu od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie.
Szopa, będący właścicielem marki Red is Bad, został oskarżony o wyprowadzanie publicznych pieniędzy na dużą skalę. W ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na kwotę pół miliarda złotych. Zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych otrzymywał bez przetargu, co wzbudzało liczne kontrowersje.
Śledztwo opiera się na zgromadzonych materiałach oraz zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Prokuratura wystąpiła również z wnioskiem o opublikowanie czerwonej noty Interpolu.