Trwa ładowanie...

Matury 2020. Doszło do kolejnego wycieku tematów? Tym razem z matematyki

Drugi dzień egzaminów maturalnych i drugie podejrzenie, że mogło dojść do wycieku tematów. Tym razem sprawa dotyczy pytań z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w mediach społecznościowych, że zgłasza sprawę policji.

Share
Matury 2020. Doszło do kolejnego wycieku tematów? Tym razem z matematyki
Źródło: PAP
d3fdd4v

We wtorek po południu w mediach społecznościowych pojawił się screen z rozmowy – prawdopodobnie między maturzystami, którzy oceniali egzamin maturalny z matematyki. Na jednym ze zdjęć pojawiły się odpowiedzi na tzw. zadania zamknięte. Godzina na zdjęciu 8.42 – sugerowała, że ktoś mógł otrzymać zadania egzaminacyjne przed maturą z matematyki, która ruszyła o godzinie 9. „Podlasie miało odpowiedzi na zamknięte już o 8” – napisała jedna z internautek.

Na wpis zareagowała dość szybko Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zapowiedziała zgłoszenie sprawy na policję. Zadzwoniliśmy do CKE, by potwierdzić wpis. – Jesteśmy w trakcie weryfikacji – usłyszeliśmy w sekretariacie CKE.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie w sprawie ewentualnego wycieku tematów maturalnych. Jak ustaliła WP, zawiadomienie zostało złożone do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I – Śródmieście. Zgłoszenie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa podczas matur. CKE podejrzewa, że do wycieku tematu matury z języka polskiego dotyczącego "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego mogło dojść na Podlasiu.

d3fdd4v

Zobacz także: Trójka i Kazik poza listą. Sławomir Nitras: płaczę, gdy widzę, co dzieje się z tym radiem

- Centralna Komisja Egzaminacyjna dostała informacje, że zanim rozpoczął się egzamin, zaczęto wyszukiwać frazy związane z pierwszym tematem tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym - mówił w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową szef CKE Marcin Smolik.

Chodziło o frazy: "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka". A nawet wyszukiwano cały temat, który pojawił się później na egzaminie czyli: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela". Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska". Wyszukiwania w większości miały miejsce w województwie podlaskim.

Pytana o sprawę podlaska policja mówi nam, że czeka na ewentualne wytyczne. – Jeśli sprawa zostanie nam przekazana, będziemy wtedy mogli informować o jej przebiegu. Na razie słyszeliśmy o sprawie z medialnych doniesień – mówi WP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

d3fdd4v

W podobnym tonie wypowiadał się we wtorek programie "Tłit Wirtualnej Polski” minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Wyciek tematów maturalnych? Tego nie wiemy. Cieszę się, że matury odbywają się spokojnie. Jeśli chodzi o ten przeciek, zostało przekazane zgłoszenie na policję i zobaczymy, co śledztwo policyjne wykaże – mówił Piontkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fdd4v

Podziel się opinią

Share
d3fdd4v
d3fdd4v
Więcej tematów