Trwa ładowanie...
d17xq3i

Matury 2020. Doszło do kolejnego wycieku tematów? Tym razem z matematyki

Drugi dzień egzaminów maturalnych i drugie podejrzenie, że mogło dojść do wycieku tematów. Tym razem sprawa dotyczy pytań z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w mediach społecznościowych, że zgłasza sprawę policji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tegoroczna matura budzi spore kontrowersje, zajmie się nią policja
Tegoroczna matura budzi spore kontrowersje, zajmie się nią policja (PAP)
d17xq3i

We wtorek po południu w mediach społecznościowych pojawił się screen z rozmowy – prawdopodobnie między maturzystami, którzy oceniali egzamin maturalny z matematyki. Na jednym ze zdjęć pojawiły się odpowiedzi na tzw. zadania zamknięte. Godzina na zdjęciu 8.42 – sugerowała, że ktoś mógł otrzymać zadania egzaminacyjne przed maturą z matematyki, która ruszyła o godzinie 9. „Podlasie miało odpowiedzi na zamknięte już o 8” – napisała jedna z internautek.

Na wpis zareagowała dość szybko Centralna Komisja Egzaminacyjna, która zapowiedziała zgłoszenie sprawy na policję. Zadzwoniliśmy do CKE, by potwierdzić wpis. – Jesteśmy w trakcie weryfikacji – usłyszeliśmy w sekretariacie CKE.

Przypomnijmy, że w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła zawiadomienie w sprawie ewentualnego wycieku tematów maturalnych. Jak ustaliła WP, zawiadomienie zostało złożone do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I – Śródmieście. Zgłoszenie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa podczas matur. CKE podejrzewa, że do wycieku tematu matury z języka polskiego dotyczącego "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego mogło dojść na Podlasiu.

d17xq3i

Zobacz także: Trójka i Kazik poza listą. Sławomir Nitras: płaczę, gdy widzę, co dzieje się z tym radiem

- Centralna Komisja Egzaminacyjna dostała informacje, że zanim rozpoczął się egzamin, zaczęto wyszukiwać frazy związane z pierwszym tematem tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym - mówił w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową szef CKE Marcin Smolik.

Chodziło o frazy: "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka". A nawet wyszukiwano cały temat, który pojawił się później na egzaminie czyli: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela". Między godz. 7.00 a 9.00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska". Wyszukiwania w większości miały miejsce w województwie podlaskim.

Pytana o sprawę podlaska policja mówi nam, że czeka na ewentualne wytyczne. – Jeśli sprawa zostanie nam przekazana, będziemy wtedy mogli informować o jej przebiegu. Na razie słyszeliśmy o sprawie z medialnych doniesień – mówi WP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

d17xq3i

W podobnym tonie wypowiadał się we wtorek programie "Tłit Wirtualnej Polski” minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Wyciek tematów maturalnych? Tego nie wiemy. Cieszę się, że matury odbywają się spokojnie. Jeśli chodzi o ten przeciek, zostało przekazane zgłoszenie na policję i zobaczymy, co śledztwo policyjne wykaże – mówił Piontkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17xq3i

Podziel się opinią

Share
d17xq3i
d17xq3i
Więcej tematów