Trwa ładowanie...
d3lm6nd

Jerozolima. Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Mateusz Morawiecki: Nie możemy sobie dawać pluć w twarz

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, dlaczego polski prezydent nie pojawi się na obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie. Zjawią się na nich przywódcy największych państw. - Nie możemy sobie dawać pluć w twarz - powiedział premier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki: Nie możemy sobie dawać pluć w twarz
Mateusz Morawiecki: Nie możemy sobie dawać pluć w twarz (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3lm6nd

Mateusz Morawiecki zapewnił na antenie Polskiego Radia, że Polska jest gotowa na próby przekłamania historii, które mogą mieć miejsce na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Wydarzenie organizowane przez rosyjskiego oligarchę żydowskiego pochodzenia Mosze Kantora odbędzie się w czwartek.

- Nie damy się sprowokować, ale jesteśmy gotowi na spokojną, rzeczową odpowiedź - powiedział premier. Morawiecki wyjaśnił, że MSZ jest w stałym kontakcie z współpracownikami prezydenta. List Andrzeja Dudy ws. obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz ukazał się w kilku wiodących światowych mediach.

Jerozolima. Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau bez Andrzeja Dudy

d3lm6nd

Mateusz Morawiecki przyznał, że Kancelaria Prezydenta zabiegała, by Andrzej Duda mógł zabrać głos w Jerozolimie. Gdy nie udało się tego przeforsować, prezydent zdecydował, że do Izraela nie pojedzie. - Nie możemy sobie dawać pluć w twarz i nie mieć prawa odpowiedzi, możliwości obrony - powiedział premier. W trakcie forum przemawiać mają m. in. prezydenci Francji, Niemiec i Rosji.

Zobacz też: Władimir Putin w Izraelu. Borys Budka: Andrzej Duda nie powinien lecieć jako statysta

- Władimir Putin chce skłócić sojuszników i wbić klin pomiędzy Polskę, USA i Izrael - podkreślił szef polskiego rządu. Morawiecki zwrócił uwagę, że w proteście przeciw marginalizowaniu polskiego prezydenta, przylot do Jerozolimy odwołali przywódcy kilku państw, a także szef Światowego Kongresu Żydów, Ronald Lauder. Pojawią się za to 27 stycznia w Auschwitz.

d3lm6nd

Czytaj też: Światowe Forum Holocaustu w Jerozolimie. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki szykują sztab kryzysowy

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3lm6nd

Podziel się opinią

Share

d3lm6nd

d3lm6nd
Więcej tematów