Masakra cywilów w Strefie Gazy. "Izraelskie oblężenie jest nielegalne"
Palestyńskie ministerstwo podaje, że od sobotniego odwetowego nalotu Izraela w Strefie Gazy zginęło 770 osób, a 4,1 tys. zostało rannych. Wśród ofiar jest 140 dzieci i 120 kobiet. WHO i UNICEF wzywają strony do natychmiastowego utworzenia korytarza humanitarnego prowadzącego na to terytorium Gazy, a szef ONZ ds. praw człowieka Volker Türk – potępiając ataki Hamasu – powiedział, że "izraelskie oblężenie jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego".
Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Türk powiedział, że izraelskie operacje powietrzne uderzyły w budynki mieszkalne, w tym wieżowce, a także szkoły i budynki ONZ, powodując ofiary wśród ludności cywilnej.
Izraelskie oblężenie "zabronione na mocy międzynarodowego prawa"
- Międzynarodowe prawo humanitarne jest jasne: obowiązek ciągłego dbania o oszczędzenie ludności cywilnej i obiektów cywilnych ma zastosowanie podczas ataków - dodał.
Podkreślił, że oblężenie stwarza ryzyko poważnego pogorszenia i tak już tragicznej sytuacji w zakresie praw człowieka i sytuacji humanitarnej w Gazie, w tym "możliwości działania placówek medycznych, zwłaszcza w świetle rosnącej liczby rannych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Wprowadzanie oblężeń, które zagrażają życiu ludności cywilnej poprzez pozbawianie jej dóbr niezbędnych do przetrwania, jest zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego - powiedział Türk i zaznaczył, że wszelkie ograniczenia w przepływie osób i towarów w celu przeprowadzenia oblężenia muszą być "uzasadnione koniecznością wojskową, gdyż w przeciwnym razie mogą stanowić karę zbiorową".
UNICEF: wzywamy wszystkie strony do ochrony dzieci
Oświadczenie wydała także dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell: "Nic nie usprawiedliwia zabijania, okaleczania lub uprowadzania dzieci – poważnych naruszeń praw, które UNICEF całym sercem potępia. Jednak niecałe 72 godziny po wybuchu straszliwej przemocy w Izraelu raporty wskazują, że szerzą się poważne naruszenia praw dzieci. Wiele dzieci zginęło lub zostało rannych, a niezliczona liczba innych doświadczyła przemocy".
UNICEF wezwał "grupy zbrojne lub osoby odpowiedzialne do natychmiastowego i bezpiecznego uwolnienia wszelkich dzieci przetrzymywanych jako zakładników w Gazie, aby mogły ponownie połączyć się z rodzinami i opiekunami".
"Wzywamy wszystkie strony do ochrony dzieci przed krzywdą, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni środkami mającymi na celu blokowanie elektryczności i zapobieganie przedostawaniu się żywności, paliwa i wody do Gazy, co może narazić życie dzieci" - podkreślono.
"Konieczne jest, aby wszystkie strony powstrzymały się od dalszej przemocy i ataków na infrastrukturę cywilną. W obliczu szybkiego pogarszania się sytuacji humanitarnej podmioty humanitarne muszą mieć możliwość bezpiecznego dostępu do usług i artykułów ratujących życie dzieciom i ich rodzinom – gdziekolwiek się znajdują. "Przypominam wszystkim stronom, że w tej wojnie, jak we wszystkich wojnach, to dzieci cierpią pierwsze i najbardziej".
WHO: w Strefie Gazy skończyły się leki
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że wyczerpały się wszystkie zapasy środków medycznych w Strefie Gazy. Ponadto organizacja podała, że po sobotnim wtargnięciu Hamasu zaatakowano 13 obiektów WHO.
- Należy umożliwić dostęp ONZ w celu dostarczenia pilnej pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom uwięzionym i bezbronnym w Strefie Gazy. Apeluję do społeczności międzynarodowej, aby zmobilizowała natychmiastowe wsparcie humanitarne dla tych wysiłków - zaapelował Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.