Marcin Przydacz komentuje przewodnictwo Polski w OBWE. "Naszą rolą będzie doprowadzenie do dialogu"
- Tematyka wokół Ukrainy będzie dominować, ale nasze priorytety co do polityki wschodniej się nie zmieniają. Rola Polski w OBWE będzie polegała na doprowadzeniu do dialogu — powiedział Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
03.01.2022 10:45
Z dniem 1 stycznia 2022 roku Polska przejęła przewodnictwo w OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia na naszej wschodniej granicy, tj. kryzys migracyjny oraz koncentrację wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą, kierownictwo Polski w OBWE przypada na wyjątkowy i symboliczny okres.
Gościem programu "Sygnały dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia był Marcin Przydacz. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że "tematyka bezpieczeństwa będzie dominować na agendzie polskiego przewodnictwa" w OBWE.
Wiceminister Marcin Przydacz: "Kwestia zaufanie dla Polski"
Wiceszef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że przekazanie sterów kierowniczych OBWE Polsce jest kwestią zaufania kilkadziesiąt europejskich państw.
- OBWE to jest jedyna organizacja, która łączy Wschód z Zachodem. To jest organizacja, która skupia wszystkie państwa od Vancouver w Kanadzie do Władywostoku na Dalekim Wschodzie, łącznie z państwami Azji Centralnej, Kaukazu, ale także i Rosji. Wszystkie te państwa na zasadzie konsensusu, jednomyślnie, wybrały Polskę na swoje przewodnictwo — podkreślił.
Cele prezydencji Polski w OBWE
W rozmowie z Katarzyną Gójską wiceminister MSZ tłumaczył, że priorytetem Polski będzie tematyka bezpieczeństwa na wschód od naszych granic. Jego zdaniem rolą przewodnictwa w OBWE jest pełnieniego pewnego rodzaju mediacji, tworzenie platformy do dyskusji pomiędzy różnymi i nierzadko zwaśnionymi stronami. Przydacz podkreślił, że "nasze priorytety co do polityki wschodniej się nie zmieniają".
- Tematyka wokół Ukrainy będzie dominować, czyli kwestia Donbasu, ale także będziemy rozmawiać o Krymie, jeżeli Rosja jest gotowa do dyplomacji, a ciągle o tym mówi, że chce rozmawiać i ma pewne oczekiwania wobec Zachodu, to także świat zachodni ma oczekiwania wobec Rosji — powiedział.
Wśród celów prezydencji Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest także kwestia wychodzenia gospodarki z kryzysu po pandemii COVID-19.
Źródło: Polskie Radio
Czytaj także: KO interweniuje ws. podwyżek cen gazu. Apel do premiera