Łukaszenka "skarżył się" Szojgu. "Polacy i Litwini już zaczęli"
Alaksandr Łukaszenka podczas rozmowy z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu poprosił Kreml o gwarancję bezpieczeństwa. Padły też słowa o Polsce. Białoruski dyktator ponownie skierował w naszym kierunku absurdalne oskarżenia.
10.04.2023 | aktual.: 10.04.2023 22:15
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie i białoruskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Łukaszenka o Polsce. Absurdów z Mińska nie ma końca
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w poniedziałek ministrowi obrony Rosji, że chce gwarancji Moskwy dotyczące obrony jego kraju w przypadku ataku - poinformował Reuters, cytując państwową agencję BelTA. Do spotkania z Szojgu miało dojść w Mińsku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ogólnie w rozmowach z Putinem wybrzmiało to, że w przypadku agresji na Białoruś Federacja Rosyjska będzie bronić naszego terenu jak własnego terytorium. Takich gwarancji potrzebujemy - stwierdził Łukaszenka. Chwilę później zaczął mówić o Polsce i Litwie.
Łukaszenka wskazywała na rzekome zagrożenie ze strony sąsiadów.
- Polacy i Litwini już zaczęli ruchy w naszym kierunku - słychać na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych przez doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy. "Polska i Litwa: budujemy ogrodzenie na granicy" - skomentował Anton Geraszczenko.
Łukaszenka do Szojgu. "Obrona przez Zachodem"
Dyktator dziękował Szojgu za obecność "kilku tysięcy żołnierzy na białoruskich poligonach", zapewniając, że "przechodzą właściwe przeszkolenie".
- Ich obecność jest ważna, bo białoruska armia stanowi ochronę zachodniej flanki Rosji przed USA - mówił Łukaszenka do szefa resortu obrony z Rosji.
Złe wieści dla Łukaszenki. Łotwa działa tak jak Polska
W kwietniu na Łotwie ruszy kolejny etap budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią, który przewiduje postawienie ok. 64 km zabezpieczeń - przekazał z kolei portal Delfi. Dotychczas zbudowano 54 km płotu.
Zgodnie z zapowiedzią władz budowa stałego ogrodzenia na granicy Łotwy z Białorusią zakończy się w 2024 roku. Projekt przewiduje zabezpieczenie 173-kilometrowego pasa granicy państwowej, w tym ogrodzenia stałego o długości 136 km.