Trwa ładowanie...

Łukasz Piebiak składa dymisję. Sędziowie zabrali głos ws. afery w Ministerstwie Sprawiedliwości

Sędziowie zabrali głos ws. afery w ministerstwie sprawiedliwości i rezygnacji wiceministra Łukasza Piebiaka. Członkowie Iustitii i Stowarzyszenia Prokuratorów "Super Lex Omnia" domagają się komisji śledczej, która wyjaśni sprawę i dymisji prokuratora generalnego.

Łukasz Piebiak składa dymisję. Sędziowie zabrali głos ws. afery w Ministerstwie SprawiedliwościŹródło: East News, fot: eastnews
dwmeqgb

Marta Kożuchowska-Warywoda, sędzia warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawiła na konferencji prasowej przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości pięć postulatów środowiska sędziów.

- Trzeba ustalić, kto odpowiada za wyciek poufnych informacji z ministerstwa sprawiedliwości. Komisja śledcza jest niezbędna, ponieważ prokuratura bezpośrednio podlega resortowi sprawiedliwości, które może nie być zainteresowane wyjaśnieniem sprawy - mówiła Kożuchowska-Warywoda.

dwmeqgb

Po drugie – sędziowie chcą przekazania postępowania rzecznikowi dyscyplinarnemu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Po trzecie - żądanie rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Sędziowie oczekują też ustalenia i podania do wiadomości publicznej tego, kto prowadzi profil KastaWatch, "odpowiedzialny za zmasowaną akcję hejterską wobec sędziów, krytycznych wobec tzw. reformy sądownictwa". Ostatnim postulatem, o którym mówiono, jest powołania KRS w sposób zgodny z Konstytucją.

- Mamy nadzieję, że komisja powstanie, bez względu na to, kto wygra jesienne wybory parlamentarne - mówili przedstawiciele Iustitii.

To nie wszystkie deklaracje i zapowiedzi, jakie padły w środę ze strony sędziów. Zapowiedzieli, że w najbliższych dniach złożą "zawiadomienie do prokuratury wskazujące na możliwość popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy ministerstwa sprawiedliwości".

dwmeqgb

Afera w Ministerstwie Sprawiedliwości i dymisja Łukasza Piebiaka. Milczenie KRS

- To nie pierwszy raz kiedy Krajowa Rada Sądownictwa nie zajmuje stanowiska, kiedy atakowana jest niezależność i niezawisłość sądów i prokuratury. Odpowiedzialność za obronę tych standarów bierzemy my. Stowarzyszenie Iustitia staje w obronie tych wartości - mówiła Marta Kożuchowska-Warywoda.

Sędziowie oczekują, że odpowiednie służby zabezpieczą i sprawdzą sprzęt komputerowy i telefony komórkowe osób wymienionych w publikacji Onetu. Mieli oni kierować i kontrolować akcją dyskredytowania sędziów.

- Jesteśmy celem zmasowanego ataku. Była kampania bilbordowa, teraz są hejterskie wpisy anonimowych osób na Twitterze. W tej akcji mogła brać udział większa grupa osób, niż te wymienione w publikacji Onetu - mówili sędziowie obecni na konferencji. Przypomnieli, że takim działaniem jest również nękanie sędziów postepowaniami dyscyplinarnymi, które są wszczynane bez powodu.

Podkreślali, że afera ujawniona w Ministerstwie Sprawiedliwości jest "bez precedensu i nie mieści się w standardach państwa prawa".

dwmeqgb

- Dymisja wiceministra Łukasza Piebiaka nie zakończy sprawy. Nie wiemy bowiem, kto stoi za aferą, kto jest "szefem" – podkreśliła sędzia Kożuchowska-Warywoda.

Prokuratorzy: stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości należy rozdzielić

Obecni na konferencji sędziowie i prokuratorzy podkreślili już na samym początku: - Jesteśmy zszokowani i jest nam bardzo przykro, jeżeli chodzi o informacje, które ostatnio zostały ujawnione. Jako sędziowie jesteśmy przyzwyczajeni, że jesteśmy atakowani. Ale do tej pory nie byliśmy ofiarami zmasowanej akcji hejterskiej wymierzonej w nas i naszych kolegów.

Prokurator ze stowarzyszenia "Super Lex Omnia" podkreślił, że jego żrodowisko wielokrotnie zwracało uwagę na konieczność rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

- Ponowne połączenie tych stanowisk doprowadziło do tego, że prokuratura stała się narzędziem w rękach władzy - podkreślił Krzysztof Parchimowicz.

dwmeqgb

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

dwmeqgb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwmeqgb
Więcej tematów