Trwa ładowanie...
d1qr3sv

Afera z "farmą trolli" w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro skrócił delegację sędziego Jakuba Iwańca

Są kolejne reperkusje afery z "farmą trolli" w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skrócił delegację kolejnego bohatera tej afery - sędziego Jakuba Iwańca.
Share
Rzecznik rządu Piotr Mueller ujawnił, że Zbigniew Ziobro podjął decyzję ws. kolejnego bohatera afery z "farmą trolli" w resorcie sprawiedliwości
Rzecznik rządu Piotr Mueller ujawnił, że Zbigniew Ziobro podjął decyzję ws. kolejnego bohatera afery z "farmą trolli" w resorcie sprawiedliwościŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d1qr3sv

Onet poinformował we wtorek, że współpracownik Łukasza Piebiaka - który podał się do dymisji z funkcji wiceministra w resorcie sprawiedliwości - sędzia Jakub Iwaniec "dostarczał internetowej hejterce Emilii haki na Krystiana Markiewicza, szefa stowarzyszenia Iustitia".

Zobacz także: Afera w ministerstwie sprawiedliwości. Kulisy polowania na szefa Iustitii

"W korespondencji podawał dokładne informacje o dziecku Markiewicza, a także wysyłał telefony jego rzekomej kochanki i jej męża" - czytamy na portalu.

d1qr3sv

Gość programu "Rzeczpospolita TV" rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że Zbigniew Ziobro podjął w środę decyzję o skróceniu okresu delegowania sędziego Jakuba Iwańca do resortu sprawiedliwości. To oznacza, że sędzia wróci do pracy w warszawskim sądzie rejonowym.

Zdaniem rzecznika rządu język używany w korespondencji i działania sędziego opisane przez Onet to nie są standardy, które obowiązują w rządzie. Zaznaczył też, że do publikacji nie odniósł się sam sędzia Iwaniec. - Nie znam kontekstu, nie wiem, jak ta korespondencja wyglądała, ale bronić tego nie należy - podkreślił.

Mueller zwrócił jednak uwagę, że Iwaniec jest "sędzią a nie politykiem", a cała sprawa może być wynikiem "konfliktu w środowisku sędziowskim".

Rzecznik ministerstwa Jan Kanthak dodał na swoim profilu na Twitterze, że Ziobro zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego "o natychmiastowe wszczęcie postępowania w tej sprawie".

Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami Onetu były już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał być w bezpośrednim kontakcie z internautką znaną pod nickiem "MałaEmi". Kobieta miała zaoferować wiceministrowi zorganizowaną akcję oczerniania sędziów, którzy nie zgadzali się z reformą sądownictwa przeprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość.

d1qr3sv

Głównym celem hejtu został szef "Iustiti" - prof. Krystian Markiewicz. Miano na jego temat rozsiewać plotki, pogłoski i domysły dotyczące jego życia prywatnego w tym intymnych kontaktów z kobietami oraz sposobów budowania pozycji w środowisku sędziowskim.

Zobacz także: Farma trolli w resorcie sprawiedliwości? Aleksandra Dulkiewicz: szykują się dymisje, prawda Panie premierze?

Piebiak i inni pracownicy resortu, w tym - jak dowodzi Onet - Jakub Iwaniec - mieli dostarczać "MałejEmi" materiały służące dyskredytowaniu sędziów.

- Bardzo wstydzę się tego, co robiłam i że swoimi działaniami mogłam zaszkodzić co najmniej 20 sędziom - przyznała "Emilia" w rozmowie z Onetem.

Sam Piebiak przyznał, że "'Emilię zna z Twittera". Na pytanie, czy konsultowała z nim operację wysyłania oczerniających sędziego Markiewicza anonimów odparł: "Nie przypominam sobie naszych kontaktów w sprawie Markiewicza".

We wtorek wieczorem Piebiak podał się do dymisji. Zapowiedział także złożenie pozwu przeciwko redakcji Onetu.

Źródło: rp.pl

d1qr3sv

Podziel się opinią

Share
d1qr3sv
d1qr3sv
Więcej tematów