Londyn mocno wchodzi do gry. Spotkanie 60 krajów w Wielkiej Brytanii
Przywódcy i przedstawiciele światowej społeczności gromadzą się w środę w Londynie na dwudniowej konferencji. Jej głównym tematem będzie sprawa funduszy na odbudowę Ukrainy po zniszczeniach wojennych. Chodzi o działania długofalowe, zakrojone na dziesięciolecia i wymagające ogromnych nakładów.
21.06.2023 09:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Międzynarodowa Konferencja Odbudowy Ukrainy 2023, której gospodarzem jest premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, jest drugim takim zdarzeniem zwołanym od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Pierwsze spotkanie, do którego doszło w lipcu w Lugano w Szwajcarii, zakończyło się zgodnym wnioskiem uczestników - sojusznicy Kijowa zobowiązali się do wspierania procesu odbudowy zrujnowanego i nadal niszczonego przez Rosję państwa.
Wstępne koszty będą ogromne. Nie ma jeszcze ostatecznych szacunków, a oceny bywają rozbieżne. Premier Ukrainy Denys Szmygal jest zdania, że odbudowa może kosztować nawet ponad 750 miliardów dolarów, Bank Światowy oszacował pilne potrzeby Ukrainy na 14 miliardów dolarów, a ON i Unia Europejska szersze ożywienie ukraińskiej gospodarki wycenia na 441 miliardów dolarów.
Bez względu na to, na jakie kwoty opiewać będą ostatecznie rachunki za realną odbudowę miast, wszystkich gałęzi przemysłu, restrukturyzację środowiska oraz stworzenie od podstaw pokojowego państwa, sojusznicy godzą się na tę wspólną inwestycję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje "Digital Journal", kanclerz Niemiec Olaf Scholz porównał te wydatki do Planu Marshalla, stworzonego przez USA w celu odbudowy Europy po II wojnie światowej.
Wśród dygnitarzy obecnych na spotkaniu w Londynie są między innymi sekretarz stanu USA Antony Blinken, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna. Delegaci na konferencję to także przedstawiciele największych międzynarodowych koncernów i korporacji, z których wiele podpisało już nową ukraińską umowę biznesową.Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski połączy się online z uczestnikami wydarzenia w środę.
Londyn otwiera nowy rozdział. Na pomoc Ukrainie
Wielka Brytania pod rządami trzech premierów - Borisa Johnsona, Liz Truss i Rishi Sunaka konsekwentnie wspiera Ukrainę. Według Downing Street, obecny premier deklaruje zaangażowanie Zachodu w odzyskanie pokoju i rekonstrukcję ukraińskiego państwa na dłuższą metę po zakończeniu działań wojennych.
- Utrzymamy nasze poparcie dla obrony Ukrainy i kontrofensywy. Będziemy stać z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne, aby nadal wygrywała tę wojnę - powiedział brytyjski premier w środę.
Zobacz także
Natomiast we wtorek wieczorem Rishi Sunak ogłosił, że Wielka Brytania wesprze Ukrainę kwotą 3 miliardów dolarów, aby mogła odblokować niezbędne pożyczki Banku Światowego, aby pomóc wzmocnić usługi publiczne, w tym szkoły i szpitale. Brytyjczycy chcą koordynować światową pomoc. Chcą też zmobilizować więcej wsparcia sektora prywatnego w działaniach przy odbudowie kraju.
Konferencja w Londynie ma się koncentrować na rekonstrukcji sektora energetycznego i technologicznego. Tematem obrad mają być też sprawy innych fundusy, które można wydać na odbudowę Ukrainy - to dziesiątki miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów.