List otwarty dyplomatów do Andrzeja Dudy. Polska w najgorszej pozycji od 1989 roku
"Jako byli dyplomaci ostrzegamy: obecna polityka Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwość jest sprzeczna z polską racją stanu i wiedzie Państwo do katastrofy" – piszą dyplomaci w liście otwartym.
05.02.2018 | aktual.: 05.02.2018 15:44
Według sygnatariuszy listu, od 2015 r. prowadzona przez PiS polityka zagraniczna kroczy "od katastrofy do katastrofy", Polskę regularnie krytykują sojusznicy, a gwarancje bezpieczeństwa stały się warunkowe. Oceniają, że Polska zamiast być jednym z liderów Zachodu staje się zależna od wsparcia mniejszych państw. "Przebieg sporu z Izraelem, USA i innymi sojusznikami wokół ustawy o IPN dowodzi, że pozycja międzynarodowa Polski jest najgorsza od odzyskania niepodległości w 1989 r. – zauważają byli ambasadorowie.
"Międzynarodową pozycję kraju osłabia też flirt obecnej władzy ze środowiskami szowinistycznymi" – piszą dyplomacji i dodają, że Polska jest postrzegana jako "chory człowiek Europy".
Jak zauważają byli ambasadorowie, w obliczu wielu wyzwań, jak reforma UE, działania Rosji i zmiana polityki USA, Polska nie zabiera głosu nawet w najważniejszych sprawach. Wśród nich wymieniają przyszłość UE i jej budżetu. Dodają, że w tej sytuacji pozycja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będzie żadna, ma złe relacje z państwami UE i Ukrainą, a polityka zagraniczna jest "zakładnikiem politycznych targów wewnątrz obozu rządzącego".
"Od dwóch lat wskazywaliśmy na te zagrożenia, niektórzy z nas – wewnątrz instytucji Państwa. Dziś robimy to w formie listu otwartego, wiedząc że te oceny podziela większość kolegów nadal pozostających w Służbie Zagranicznej" – piszą dyplomaci.
Byli ambasadorowie apelują do polityków obozu rządzącego o powrót do polityki proeuropejskiej, "zakończenie sztucznych sporów z sojusznikami" i "zaprzestani polityki wspierania sił skrajnych". Do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócili się o zawetowanie ustawy o IPN, a do szefa MSZ Jacka Czaputowicza o przywrócenie profesjonalizmu.
Pod listem podpisało się 18 były dyplomatów: Marcin Bosacki - b. ambasador RP w Kanadzie, Iwo Byczewski - b. ambasador RP w Belgii oraz w Tunezji, Maria Krzysztof Byrski - b. ambasador RP w Indiach, Paweł Dobrowolski - b. ambasador RP w Kanadzie oraz na Cyprze, Grzegorz Dziemidowicz - b. ambasador RP w Egipcie oraz w Grecji, Urszula Gacek - b. ambasador RP przy Radzie Europy, Maciej Klimczak - b. ambasador RP na Łotwie, Maciej Kozłowski - b. ambasador RP w Izraelu, Jerzy Kranz - b. ambasador RP w Niemczech, Roman Kuźniar - b. dyplomata, b. doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych, Piotr Łukasiewicz - b. ambasador RP w Afganistanie, Agnieszka Magdziak-Miszewska - b. ambasador RP w Izraelu, Jacek Najder - b. ambasador RP przy NATO oraz w Afganistanie, Marek Nowakowski - b. ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii, Piotr Nowina-Konopka - b. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Piotr Ogrodziński - b. ambasador w Kanadzie, Ryszard Schnepf - b. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych oraz Hiszpanii, Tadeusz Szumowski, b. ambasador RP w Australii, Irlandii oraz Indonezji.