Trwa ładowanie...
d3o0cjm

List otwarty do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Autorem Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Od prezydenta Andrzeja Dudy zależy, czy media publiczne otrzymają 2 mld zł. Jednak nie do niego, ale do prezesa TVP Jacka Kurskiego wystosowała apel Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Proponuje zorganizowanie koncertu charytatywnego, na którym wystąpiłby między innymi Zenek Martyniuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do prezesa TVP Jacka Kurskiego
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do prezesa TVP Jacka Kurskiego (East News, Fot: Jan Bielecki)
d3o0cjm

"Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych - organizacji parasolowej reprezentującej 50 organizacji chorych na nowotwory w Polsce - uważa, że powinien pan, jako już faktyczny dysponent tej kwoty, zapoznać się z naszą opinią o możliwościach jej wykorzystania w celu poprawy zdrowia Polaków" - brzmi początek listu do prezesa TVP Jacka Kurskiego. Mowa o 2 mld zł, które dostaną media publiczne, jeśli zgodzi się na to prezydent Andrzej Duda.

Autorzy listu przypominają, że opozycja chce, by pieniądze, które mają stanowić rekompensatę za ulgi abonamentowe, zostały przeznaczone na leczenie chorych na nowotwory. I przyznają, ze sami obawiają się, że kwota przeznaczona na Narodową Strategię Onkologiczną może być zbyt niska.

"Nie negujemy, że na pełnienie swojej misji polskie media publiczne - podobnie jak narodowe stacje w innych krajach - potrzebują odpowiednie środki. Jednak zdaniem liderów PKPO w misję narodowych mediów wpisane jest propagowanie szeroko rozumianej kultury, w tym także kultury zdrowotnej społeczeństwa. (...) Skoro parlament przyznał dodatkowe 2 mld zł publicznym mediom na pełnie ich misji, powinny się one z nich wywiązać, tym bardziej że zdrowie, a zwłaszcza onkologia, są priorytetem rządu" - czytamy.

d3o0cjm

Zobacz też: Joanna Lichocka przeprosiła. Wicerzecznik PiS: też mogę wyrazić ubolewanie

Zarząd Koalicji opowiada się za tym, by część kwoty 2 mld zł "wykorzystać na sfinansowanie profesjonalnej, kilkuletniej kampanii społecznej w mediach publicznych - radiu i telewizji - poświęconej pierwotnej i wtórnej profilaktyce nowotworów". Dodaje, że "w tej chwili kampania z budżetu Ministerstwa Zdrowia jest mało rozpoznawalna, niejednorodna, jej przekaz nie dociera do społeczeństwa".

W dalszej części listu pada nietypowa propozycja. "Z pewnością włączyłby się w nią pan Zenek Martyniuk i inne gwiazdy disco polo, a także artyści reprezentujący inne style muzyki, np.pani Małgorzata Walewska. Koncert charytatywny na rzecz chorych na rak „MUZYKA kontra RAK. Od disco do opery” mógłby być jednym z projektów, który chętnie zrealizowalibyśmy z TVP" - podkreślają autorzy apelu.

d3o0cjm

Przypomnijmy, że podczas debaty w Sejmie o 2 mln zł dla mediów publicznych Joanna Lichocka pokazała środkowy palec. Według polityków opozycji posłanka PiS ten gest pokazała osobom chorym. Była dziennikarka, pacjentka onkologiczna Karolina Hytrek-Prosiecka powiedziała, że zachowanie polityk odebrała osobiście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3o0cjm

Podziel się opinią

Share

d3o0cjm

d3o0cjm
Więcej tematów