Jest odpowiedź organu Rady Europy do prokuratora Korneluka
Mamy odpowiedź Theodorosa Rousopoulosa na pismo prokuratora Dariusza Korneluka. "Immunitet ma na celu przede wszystkim ochronę instytucji demokratycznej, której członkiem jest dana osoba" - pisze przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
W przekazanej Wirtualnej Polsce korespondencji Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy informuje, że list został wysłany w piątek wieczorem. Pismo jest odpowiedzią na pytania dotyczące immunitetu Marcina Romanowskiego, któremu prokuratura usiłowała postawić 11 zarzutów, w tym te dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
"Chciałbym podkreślić, że rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka" - czytamy w liście.
"Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem" - podkreśla Rousopoulos.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Nikt nie może stosować immunitetu jako sposobu na uniknięcie odpowiedzialności karnej, ale jednocześnie nie można ignorować faktu, że immunitet istnieje" - podkreśla.
"Jeśli chodzi o procedurę uchylenia immunitetu panu Romanowskiemu, musi ona być przeprowadzona przez kompetentne do tego ciało Zgromadzenia, zgodnie z obowiązującymi zasadami" - czytamy w przekazanym WP liście. Poniżej załączamy cały list przesłany do prok. Korneluka.
W dalszej części listu wytłumaczona została procedura uchylania immunitetu członkom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. "Tak szybko, jak złożony zostanie wniosek o uchylenie immunitetu przez stronę polską, tak szybko zostaną wdrożone procedury niezbędne do podjęcia decyzji w tej sprawie" - podkreśla Rousopoulos.
Przewodniczący informuje jednocześnie, że najbliższym terminem, kiedy rozpatrzony może zostać stosowny wniosek jest dzień 30 sierpnia. Tego dnia rozpoczyna się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
"Jeśli wszystkie niezbędne warunki zostaną spełnione, wtedy Zgromadzenie podejmuje decyzję o zdjęciu immunitetu" - czytamy w liście przekazanym Wirtualnej Polsce.
W ostatnim akapicie listu Rousopoulos podkreśla, że sprawa zostanie rozpatrzona "z poszanowaniem praw człowieka i demokracji".
Sprawa drugiego immunitetu Marcina Romanowskiego
Poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, b. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został w poniedziałek zatrzymany w śledztwie dot. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W Prokuraturze Krajowej usłyszał 11 zarzutów. Prokuratura wnioskowała o aresztowanie go na trzy miesiące.
We wtorek przed północą Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na aresztowanie. Jak przekazywały strony sąd nie odnosił się merytorycznie do postępowania, w którym zatrzymano Romanowskiego, a powodem decyzji sądu było uznanie, że Romanowski posiada immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
"Kwestia zakresu obowiązywania immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE (ZPRE) była przedmiotem analizy prawnej dokonanej przez prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratorzy uznali, że w realiach niniejszej sprawy immunitet zastępcy przedstawiciela ZPRE nie wyłącza możliwości przedstawienia Romanowskiemu zarzutów, jego zatrzymania i tymczasowego aresztowania" - podawała w środę Prokuratura Krajowa.
List do marszałka Hołowni
Rousopoulos wysłał we wtorek list do marszałka Sejmu, który w mediach społecznościowych udostępnił adwokat Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski. "Niniejszym potwierdzam, że jako członek Zgromadzenia pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym tego Układu z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r." - napisano w opublikowanym liście.
Z pismem zapoznali się także śledczy. "Treść tego pisma rodzi konieczność dodatkowego wyjaśnienia kwestii zakresu obowiązywania immunitetu ZPRE" - oceniła prokuratura.
Jak przekazała PK w środę prokurator krajowy Dariusz Korneluk zwrócił się do Rousopoulosa o wyrażenie stanowiska "w przedmiocie zakresu obowiązywania immunitetu Romanowskiego, przedstawiając jednocześnie okoliczności niniejszej sprawy, w tym charakter zarzutów - czas popełnienia czynów, brak związku z wykonywaniem mandatu oraz sytuację procesową - uchylenie immunitetu przez parlament krajowy". "Uzyskane stanowisko zostanie wykorzystane również przez prokuratorów prowadzących postępowanie" - zapowiedziano.
Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski