Trwa ładowanie...

Która partia budzi największą niechęć Polaków? Ta sama, która cieszy się największym poparciem

Większość Polaków czuje niechęć do którejś z partii lub inicjatywy politycznej. Jednak znaczna część tych, którzy interesują się polityką, nie darzy sympatią Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że ugrupowanie z największym elektoratem jest jednocześnie najmniej lubiane.

Która partia budzi największą niechęć Polaków? Ta sama, która cieszy się największym poparciemŹródło: East News
dnpe385
dnpe385

Polityka nierzadko budzi negatywne emocje. Jednak choć 60 proc. uprawnionych do głosowania odczuwa silną niechęć przynajmniej do jednego ugrupowania funkcjonującego na scenie polityczne, to kolejne 33 proc. Polaków już nie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wyniki badania nie są dobre szczególnie dla partii rządzącej. U 32 proc. badanych PiS budzi negatywne emocje.

Zobacz, co mówi o rządzących Grzegorz Schetyna

22 proc. respondentów wskazało z kolei na Platformę Obywatelską. Lepiej w sondażu wypadły: Nowoczesna (8 proc.), Kukiz;15, SLD i PSL (po 2 proc.), Partia Razem, Wolność (po 1 proc.).

dnpe385

Zarówno Ruch Narodowy, jak i ONR i narodowcy budzą niechęć 0,4 proc. społeczeństwa, Komitet Obrony Demokracji - 0,2 proc. badanych. Odpowiedź "wszystkie" wybrało natomiast 0,5 proc. respondentów. 7 proc. ankietowanych nie potrafiło powiedzieć lub unikało odpowiedzi na pytanie, czy jakaś partia lub partie i inicjatywy polityczne budzą w nich szczególną złość.

Jak tłumaczy CBOS, osoby, które nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, która partia budzi ich niechęć, nie interesują się polityką i tym samym mają małą wiedzę o ugrupowaniach.

Są też tacy, którzy nie lubią więcej niż jednego ugrupowania. 7 proc. pytanych odnosi się z dużą niechęcią do dwóch ugrupowań, a 2 proc. do co najmniej trzech. Przeważają jednak ci, którzy czują złość w stosunku do jednej partii (51 proc.).

Nieco inaczej procenty rozkładają się wśród grupy badanych deklarujących udział w wyborach (67 proc. ogółu ankietowanych). 69 proc. z nich ma negatywne odczucia wobec którejś z partii. 59 proc. odnosi się z niechęcią do jednego ugrupowania, a 10 proc. do dwóch lub więcej partii. Takiego problemu nie ma 31 proc. badanych.

dnpe385

Nieprzyjaciele poszczególnych partii

Sondaże partyjne są przychylne PiS. Jednak jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, to ją najczęściej wskazują Polacy pytani o ugrupowanie, które wzbudza w nich największą złość. Kto konkretnie nie lubi partii rządzącej i opozycyjnej?

Poza osobami o lewicowych poglądach i niewierzących PiS budzi też niechęć połowy osób z wyższym wykształceniem oraz najlepiej sytuowanych, osiągających najwyższe dochody per capita, a także kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, pracujących na własny rachunek, pracowników usług oraz średni personel techniczny.

Platformy Obywatelskiej nie lubią zaś głównie osoby głęboko religijne i zwolennicy prawicy, ale też osoby mające co najmniej 65 lat, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, emeryci i rolnicy.

dnpe385

Biorąc pod uwagę płeć, niechęć do PiS-u odczuwa 31 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. W przypadku PO częściej ta partia wywołuje złość u mężczyzn (26 proc.) niż kobiet (19 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5–14 maja metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP/WP

dnpe385
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnpe385
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj