Trwa ładowanie...

Która partia budzi największą niechęć Polaków? Ta sama, która cieszy się największym poparciem

Większość Polaków czuje niechęć do którejś z partii lub inicjatywy politycznej. Jednak znaczna część tych, którzy interesują się polityką, nie darzy sympatią Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że ugrupowanie z największym elektoratem jest jednocześnie najmniej lubiane.

Która partia budzi największą niechęć Polaków? Ta sama, która cieszy się największym poparciemŹródło: East News
d2bpvfo
d2bpvfo

Polityka nierzadko budzi negatywne emocje. Jednak choć 60 proc. uprawnionych do głosowania odczuwa silną niechęć przynajmniej do jednego ugrupowania funkcjonującego na scenie polityczne, to kolejne 33 proc. Polaków już nie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wyniki badania nie są dobre szczególnie dla partii rządzącej. U 32 proc. badanych PiS budzi negatywne emocje.

Zobacz, co mówi o rządzących Grzegorz Schetyna

22 proc. respondentów wskazało z kolei na Platformę Obywatelską. Lepiej w sondażu wypadły: Nowoczesna (8 proc.), Kukiz;15, SLD i PSL (po 2 proc.), Partia Razem, Wolność (po 1 proc.).

d2bpvfo

Zarówno Ruch Narodowy, jak i ONR i narodowcy budzą niechęć 0,4 proc. społeczeństwa, Komitet Obrony Demokracji - 0,2 proc. badanych. Odpowiedź "wszystkie" wybrało natomiast 0,5 proc. respondentów. 7 proc. ankietowanych nie potrafiło powiedzieć lub unikało odpowiedzi na pytanie, czy jakaś partia lub partie i inicjatywy polityczne budzą w nich szczególną złość.

Jak tłumaczy CBOS, osoby, które nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, która partia budzi ich niechęć, nie interesują się polityką i tym samym mają małą wiedzę o ugrupowaniach.

Są też tacy, którzy nie lubią więcej niż jednego ugrupowania. 7 proc. pytanych odnosi się z dużą niechęcią do dwóch ugrupowań, a 2 proc. do co najmniej trzech. Przeważają jednak ci, którzy czują złość w stosunku do jednej partii (51 proc.).

Nieco inaczej procenty rozkładają się wśród grupy badanych deklarujących udział w wyborach (67 proc. ogółu ankietowanych). 69 proc. z nich ma negatywne odczucia wobec którejś z partii. 59 proc. odnosi się z niechęcią do jednego ugrupowania, a 10 proc. do dwóch lub więcej partii. Takiego problemu nie ma 31 proc. badanych.

d2bpvfo

Nieprzyjaciele poszczególnych partii

Sondaże partyjne są przychylne PiS. Jednak jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, to ją najczęściej wskazują Polacy pytani o ugrupowanie, które wzbudza w nich największą złość. Kto konkretnie nie lubi partii rządzącej i opozycyjnej?

Poza osobami o lewicowych poglądach i niewierzących PiS budzi też niechęć połowy osób z wyższym wykształceniem oraz najlepiej sytuowanych, osiągających najwyższe dochody per capita, a także kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, pracujących na własny rachunek, pracowników usług oraz średni personel techniczny.

Platformy Obywatelskiej nie lubią zaś głównie osoby głęboko religijne i zwolennicy prawicy, ale też osoby mające co najmniej 65 lat, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, emeryci i rolnicy.

Biorąc pod uwagę płeć, niechęć do PiS-u odczuwa 31 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. W przypadku PO częściej ta partia wywołuje złość u mężczyzn (26 proc.) niż kobiet (19 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5–14 maja metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP/WP

d2bpvfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bpvfo
Więcej tematów