Która partia budzi największą niechęć Polaków? Ta sama, która cieszy się największym poparciem
Większość Polaków czuje niechęć do którejś z partii lub inicjatywy politycznej. Jednak znaczna część tych, którzy interesują się polityką, nie darzy sympatią Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że ugrupowanie z największym elektoratem jest jednocześnie najmniej lubiane.
23.06.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:22
Polityka nierzadko budzi negatywne emocje. Jednak choć 60 proc. uprawnionych do głosowania odczuwa silną niechęć przynajmniej do jednego ugrupowania funkcjonującego na scenie polityczne, to kolejne 33 proc. Polaków już nie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Wyniki badania nie są dobre szczególnie dla partii rządzącej. U 32 proc. badanych PiS budzi negatywne emocje.
Zobacz, co mówi o rządzących Grzegorz Schetyna
22 proc. respondentów wskazało z kolei na Platformę Obywatelską. Lepiej w sondażu wypadły: Nowoczesna (8 proc.), Kukiz;15, SLD i PSL (po 2 proc.), Partia Razem, Wolność (po 1 proc.).
Zarówno Ruch Narodowy, jak i ONR i narodowcy budzą niechęć 0,4 proc. społeczeństwa, Komitet Obrony Demokracji - 0,2 proc. badanych. Odpowiedź "wszystkie" wybrało natomiast 0,5 proc. respondentów. 7 proc. ankietowanych nie potrafiło powiedzieć lub unikało odpowiedzi na pytanie, czy jakaś partia lub partie i inicjatywy polityczne budzą w nich szczególną złość.
Jak tłumaczy CBOS, osoby, które nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, która partia budzi ich niechęć, nie interesują się polityką i tym samym mają małą wiedzę o ugrupowaniach.
Są też tacy, którzy nie lubią więcej niż jednego ugrupowania. 7 proc. pytanych odnosi się z dużą niechęcią do dwóch ugrupowań, a 2 proc. do co najmniej trzech. Przeważają jednak ci, którzy czują złość w stosunku do jednej partii (51 proc.).
Nieco inaczej procenty rozkładają się wśród grupy badanych deklarujących udział w wyborach (67 proc. ogółu ankietowanych). 69 proc. z nich ma negatywne odczucia wobec którejś z partii. 59 proc. odnosi się z niechęcią do jednego ugrupowania, a 10 proc. do dwóch lub więcej partii. Takiego problemu nie ma 31 proc. badanych.
Nieprzyjaciele poszczególnych partii
Sondaże partyjne są przychylne PiS. Jednak jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, to ją najczęściej wskazują Polacy pytani o ugrupowanie, które wzbudza w nich największą złość. Kto konkretnie nie lubi partii rządzącej i opozycyjnej?
Poza osobami o lewicowych poglądach i niewierzących PiS budzi też niechęć połowy osób z wyższym wykształceniem oraz najlepiej sytuowanych, osiągających najwyższe dochody per capita, a także kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, pracujących na własny rachunek, pracowników usług oraz średni personel techniczny.
Platformy Obywatelskiej nie lubią zaś głównie osoby głęboko religijne i zwolennicy prawicy, ale też osoby mające co najmniej 65 lat, badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym, emeryci i rolnicy.
Biorąc pod uwagę płeć, niechęć do PiS-u odczuwa 31 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. W przypadku PO częściej ta partia wywołuje złość u mężczyzn (26 proc.) niż kobiet (19 proc.).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 5–14 maja metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP/WP