Która partia bliska Polakom? Nowy sondaż
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 57 proc. ankietowanych deklaruje, iż jest partia na polskiej scenie politycznej, która jest im w mniejszym lub większym stopniu bliska. Najmniej osób czuje się związanych z Trzecią Drogą. Wiadomo, kto został liderem w badaniu.
21.10.2024 | aktual.: 21.10.2024 21:33
Jak informuje CBOS, 39 proc. badanych uważa, że wśród obecnie działających partii politycznych jakaś jest im bliska. Kolejne 18 proc. deklaruje, że jedna z partii jest im bliższa niż inne. Natomiast 43 proc. respondentów stwierdza, że nie ma takiej partii.
W maju 2023 roku, w poprzedniej edycji badania, takich odpowiedzi udzieliło odpowiednio 40 proc., 16 proc. oraz 44 proc. ankietowanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
CBOS wskazał również, że udzielona odpowiedź zależy od poglądów deklarowanych przez ankietowanego - 40 proc. osób o poglądach lewicowych stwierdza, że uważa którąś partię za bliską sobie, 29 proc. uważa którąś za bliższą niż inne, a 31 proc. stwierdza, że nie ma takiej partii. W przypadku osób o poglądach prawicowych odpowiedzi te wynoszą odpowiednio 59 proc., 15 proc. oraz 26 proc.
Osoby, które deklarują posiadanie poglądów centrowych, udzieliły takich odpowiedzi odpowiednio w 28 proc., 17 proc. i 56 proc. przypadków. Ankietowani, którzy określili swoje poglądy jako trudne do stwierdzenia, odpowiadali odpowiednio: 10 proc., 11 proc. oraz 79 proc.
Najwięcej osób czuje się związanych z PiS
CBOS wskazał, że partią, z którą wyborcy najczęściej skłonni są jednoznacznie się identyfikować, jest Prawo i Sprawiedliwość. Jako bliską sobie wskazuje ją 36 proc. ankietowanych.
Mniej tego rodzaju deklaracji uzyskują łącznie: Koalicja Obywatelska - wymieniana jako jeden byt polityczny przez 18 proc. badanych o silnych partyjnych identyfikacjach - oraz główna składowa tejże Koalicji, czyli Platforma Obywatelska, wskazywana przez dalsze 13 proc. respondentów z tej grupy.
Trzecie miejsce na liście ugrupowań, z którymi Polacy identyfikują się najczęściej, zajmuje Konfederacja Wolność i Niepodległość. Tę partię jako najbliższą sobie wskazuje 16 proc. respondentów w pełni utożsamiających się z którymś z ugrupowań.
8 proc. ankietowanych zdecydowanie identyfikujących się z jakąś partią to osoby utożsamiające się z ogólnie rozumianą Lewicą. Wskazania respondentów dotyczyły w tym przypadku całego bloku Lewicy (5 proc.) i niektórych jego składowych - Partii Razem (2 proc.) oraz Nowej Lewicy (1 proc.).
Najmniej osób czuje się jednoznacznie związanych z Trzecią Drogą (2 proc. badanych). Kolejne 2 proc. wskazuje na jedną z części składowych TD, czyli PSL. Z kolei 1 proc. ankietowanych jako jednoznacznie bliskie im ugrupowanie wybiera Polskę 2050 Szymona Hołowni.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: - wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), - wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, - samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 12 do 22 września 2024 roku na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2 proc. metodą CAPI, 23,0 proc. - CATI i 12,9 proc. - CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
Czytaj też: