PolskaKs. Marek K.: to strona polska naciskała ws. lotniska w Smoleńsku. Burmistrz mówił, że jest w fatalnym stanie

Ks. Marek K.: to strona polska naciskała ws. lotniska w Smoleńsku. Burmistrz mówił, że jest w fatalnym stanie

Strona polska naciskała ws. lotniska w Smoleńsku, strona rosyjska była bardzo zdziwiona. Brak lądowania na tym lotnisku zaburzyłby cały program uroczystości - zeznał świadek w procesie Tomasza Arabskiego, b. szefa kancelarii premiera. Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zarzuca Arabskiemu i czterem innym b. urzędnikom niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r.

Ks. Marek K.: to strona polska naciskała ws. lotniska w Smoleńsku. Burmistrz mówił, że jest w fatalnym stanie
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell
Adam Przegaliński

Sąd Okręgowy w Warszawie wysłuchał kapelana wojskowego ks. Marka K. Był on w składzie tzw. polskiej grupy przygotowawczej, która w końcu marca 2010 r. udała się do Rosji w celu przygotowania i omówienia ze stroną rosyjską obu wizyt zaplanowanych na kwiecień 2010 r. - premiera Donalda Tuska wyznaczonej na 7 kwietnia i prezydenta Kaczyńskiego wyznaczonej na 10 kwietnia. Świadek zajmował się organizacją wizyt od strony liturgicznej.

Zobacz też: Szokujace wyniki ekshumacji

Burmistrz powiedział: lotnisko w fatalnym stanie, ale nasze samoloty lądują

Świadek uczestniczył m.in. w rozmowach grupy przygotowawczej z władzami Smoleńska. Powiedział, że burmistrz Smoleńska pinformował ich, że "lotnisko jest w fatalnym stanie, ale ich samoloty lądują”.

Jak zaznaczył, podczas rozmów padła propozycja ewentualnego zabezpieczenia lądowania delegacji w Mińsku, albo w Moskwie i "padło wówczas pytanie, jak wtedy dowieźć delegację do Smoleńska".

- To pozostało do dalszego rozważenia, ale decyzja i ogląd lotniska nie należały do nas, nam chodziło o przygotowanie uroczystości - powiedział.

”Strona polska naciskała ws. lotniska w Smoleńsku, strona rosyjska była zdziwiona”

Świadek – którego zeznania zostały odczytane w sądzie – powiedział prokuratorom, że strona polska domagała się lądowania w Smoleńsku, żeby nie „zaburzać całego programu” obchodów.
Przedstawiciel władz Smoleńska "wyraził wielkie zdziwienie i zaniepokojenie" planami lądowania delegacji na miejscowym lotnisku – tak wynika z zeznań księdza.

W czwartek sąd planuje przesłuchać jeszcze świadków związanych z 36. specpułkiem zajmującym się w 2010 r. transportem najważniejszych osób w państwie oraz osoby z organów kierowania ruchem lotniczym.

Prywatny akt oskarżenia złożono w sądzie w 2014 r. - po tym, gdy cywilna prokuratura prawomocnie umorzyła śledztwo ws. organizacji lotu prezydenta i premiera do Smoleńska. Oskarżycielami prywatnymi są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. W rozprawach uczestniczą prokuratorzy.

Podsądni nie przyznają się do zarzutów. Pozostali oskarżeni to: urzędnicy Monika B. i Miłosław K. (oboje z kancelarii premiera) oraz Justyna G. i Grzegorz C. z ambasady RP w Moskwie. Grozi im do 3 lat więzienia.

Tomasz Arabski podczas rozprawy w zeszłym roku podkreślał, że organizatorem lotu Lecha Kaczyńskiego była Kancelaria Prezydenta. - Od sześciu lat jestem obiektem nagonki i fałszywych oskarżeń - mówił w sądzie były szef kancelarii premiera Donalda Tuska.

We wrześniu prokuratura domagała się przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska wobec "rozbieżności w zeznaniach”. W imieniu oskarżycieli mec. Anna Mazur powiedziała, że powinien on mieć wiedzę o działaniach Tomasza Arabskiego w całej sprawie. Tusk zostanie przesłuchany pod koniec procesu.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym Lech Kaczyński i jego małżonka. Śledztwo początkowo prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 4 kwietnia 2016 r. śledztwo przejęła Prokuratura Krajowa z nowym zespołem śledczym. Własne śledztwo prowadzi strona rosyjska, która wiele razy podkreślała, że przed jego zakończeniem nie zwróci Polsce wraku Tu-154 i jego "czarnych skrzynek".

Źródło: PAP,Marcin Jabłoński,wyborcza.pl,WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (100)