PolitykaKrystian Markiewicz o projekcie PiS: to zamach konstytucyjny

Krystian Markiewicz o projekcie PiS: to zamach konstytucyjny

Jest to wojna wypowiedziana prawom i wolnościom każdego z nas. Jest to kolejny duży krok w stronę wyprowadzenia Polski z UE. Kraj, w którym nie są respektowane prawa każdego przebywającego na jego terytorium, zarówno Polaka, jak i obywatela UE, nie może być członkiem UE - oceniła projekt PiS dotyczący dyscyplinowania sędziów Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Krystian Markiewicz o projekcie PiS: to zamach konstytucyjny
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Iwańczuk/Reporter
Violetta Baran

  • Prawnicy zrzeszeni Komitecie Obrony Sprawiedliwości krytykują projekt PiS
  • Projekt dotyczy dyscyplinowania sędziów
  • Markiewicz: to zamach konstytucyjny
  • Wawrykiewicz: ta ustawa chce zamknąć usta wszystkim sędziom

- Wniesienie do laski marszałkowskiej nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i innych ustaw 12 grudnia, późnym wieczorem, może świadczyć bądź o braku wyobraźni i wrażliwości, bądź jest wyjątkowo ponurym prognostykiem tego, dokąd zmierza władza - stwierdziła Przywara podczas konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości.

- Jeżeli te zmiany, które zostały w nocy zaproponowane przez posłów, którzy niewątpliwie zapiszą się czarnymi głoskami na kartach historii, zostaną uchwalone, to my nie będziemy mieli niezależnych sądów - stwierdził prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - To są zmiany, które likwidują trójpodział władzy w państwie. To są zmiany konstytucji, bez wprowadzania formalnych zmian konstytucyjnych - tłumaczył.

- Nie możemy pozwolić na to, by odebrano ludziom prawo do sądu, które jest gwarantem ich praw i wolności - mówił Markiewicz. -Z tego miejsca apeluję do wszystkich o solidarność, o to, by w tym trudnym okresie, 13 grudnia i pewnie w następnych dniach grudniowych, byśmy tę solidarność pokazywali, bo musimy obronić się przed tymi zmianami, musimy obronić się przed zamachem konstytucyjnym - dodał.

- Ten projekt, który się pojawił, jest ewidentną reakcją na to, jak sformułowany został standard niezależności sądownictwa przez TSUE i - w konsekwencji przez wykonujący orzeczenie TSUE - Sąd Najwyższy. To jest standard zarówno na poziomie prawa europejskiego, jak i na poziomie prawa krajowego. Pokazując ten projekt, wychodząc z tym projektem, który jest po prostu skandaliczny z punktu widzenia tych standardów, rządzący pokazują i wyraźnie oświadczają, deklarują, że stają naprzeciw temu porządkowi prawnemu - mówił Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy", pełnomocnik sędziów Sądu Najwyższego i sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przed TSUE.

- Ta ustawa chce zamknąć usta wszystkim sędziom, którzy chcą orzekać bezpośrednio na podstawie konstytucji, chcą wykonywać orzeczenie TSUE i tym samym tego standardu używać do oceny niezależności polskich sądów i niezawisłości sędziów - tłumaczył Wawrykiewicz. - Rządzący ewidentnie stają przeciw obywatelom, ich ochronie w postaci niezależnego sądownictwa i to jest wyraźny sygnał. Wszystkie maski chyba opadły, hamulce zostały popuszczone i władza chyba jedzie na takie ewidentne zwarcie z UE i polskim porządkiem prawnym. Musimy się temu przeciwstawiać, musimy jako środowiska prawnicze zachować pełną solidarność - apelował.

Dodał, że w projekcie znajdują się także zapisy, które "mają spętać niezależność adwokacką". - Mają wprowadzić zaniepokojenie wśród adwokatów, po to, aby nie mogli w sposób niezależny wykonywać swojej pracy. A adwokat, który nie cieszy się niezależnością, nie może wykonywać swojego zawodu, w taki sposób, by zapewnić ochronę praw i wolności obywatelskich - tłumaczył.

Przypomniał, że w zapisach nowelizacji jest sformułowanie o adwokacie, który staje w obronie sędziego,powołującego się na wyrok TSUE. - Jest tam nazywany pomocnikiem, podżegaczem i współsprawcą. Nie możemy się na taką sytuacje zgodzić - dodał Wawrykiewicz.

Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym zakładający m.in. "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt proponuje również zakazanie sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

krystian markiewiczMichał Wawrykiewiczpis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)