Trwa ładowanie...

Grzegorz Schetyna: każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony

Grzegorz Schetyna zabrał głos w sprawie proponowanej nowelizacji ustawy ws. sędziów. Szef PO uznaje, że to "hańba". Zapowiedział również, że "każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony".

Grzegorz Schetyna: każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczonyŹródło: PAP
dv8bnen
dv8bnen
  • W czwartek PiS złożyło projekt dotyczący dyscyplinowania sędziów, który zakłada m.in. sankcje
  • Zdaniem polityków partii rządzącej to odpowiedź na ostatnie działania sędziów przeciwnych reformie sądownictwa. Z kolei sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya ocenia, że chodzi wyłącznie o to, żeby sędziowie wydawali orzeczenia po myśli władzy
  • Głos w tej sprawie zabrał Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Schetyna stanowczo o ustawie PiS

"Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" - napisał na Twitterze szef PO, Grzegorz Schetyna.

Wpis polityka to reakcja na słowa prof. Marcina Matczaka, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.

"Proszę polityków opozycji, aby zapewnili polskich sędziów, że jeżeli aparat represji dyscyplinarnych dotknie ich pod rządami PiS, po zmianie władzy ci sędziowie będą traktowani przez praworządną Polskę jak bohaterowie, a osoby nadużywające uprawnień dyscyplinarnych będą osądzone" - napisał w sieci prof. Matczak.

ZOBACZ: "Ręce opadają!". Jacek Sasin odpowiada Grzegorzowi Schetynie i Marcinowi Matczakowi ws. sędziów:

Przypomnijmy: w czwartek PiS złożyło projekt dotyczący dyscyplinowania sędziów. To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - poinformował poseł PiS, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Proponowane przepisy zakładają między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt proponuje również zakazanie sędziowskim samorządom "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

Możliwe są również sankcje "złożone z urzędu". Chodzi m.in. o przeniesienie na inne stanowisko służbowe oraz kary finansowe, które orzekałaby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i rzecznicy dyscyplinarni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dv8bnen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv8bnen
Więcej tematów