KPRM opublikowała tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030
Tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030 został w czwartek opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument - jak uzasadnia rząd - ma przyczynić się do stworzenia przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji, która będzie kontrolowana przez instytucje państwowe.
Uchwałę w sprawie strategii "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030" Rada Ministrów przyjęła 15 października. Dokument liczy 36 stron.
Strategia odnosi się do takich obszarów jak: dostęp do terytoriów, dostęp do ochrony krajowej i międzynarodowej, warunki dostępu do rynku pracy, migracje edukacyjne, integracja, obywatelstwo i repatriacja, diaspora polska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?
O strategii migracyjnej Polski premier Donald Tusk poinformował w sobotę. Oświadczył wówczas też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski takich, jak unijny pakt migracyjny.
Nasze bezpieczeństwo jest pod presją"
Kilka dni temu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec podkreślił, że prawo do azylu stało się narzędziem wykorzystywanym w wojnie hybrydowej przez Rosję i Białoruś. Wyjaśnił, iż właśnie dlatego rząd chce zdecydować się na jego czasowe zawieszenie na określonym terenie.
Grabiec wyraził obawy związane z unijnym paktem migracyjnym, stwierdzając, że wymaga on fundamentalnych zmian i w obecnej formie nie rozwiązuje problemu migracji. - Trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązania dotyczące ochrony granic i nadzorowanie procesu migracji. Dzisiaj Europa nie ma nad tym kontroli. Udawanie, że pakt migracyjny to zapewni, jest krokiem wstecz, a nie do przodu - skomentował.
Minister Adam Szłapka, odpowiedzialny za sprawy UE, zaznaczył natomiast, że prawo międzynarodowe dopuszcza zawieszenie pewnych praw w sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. - Nasze bezpieczeństwo jest pod presją. Musimy szukać szczególnych środków - podkreślił