Tusk ogłosił decyzję rządu. Długo rozmawiali o strategii migracyjne
"Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo - czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał premier Donald Tusk w serwisie X. Jednym z jej elementów będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu".
15.10.2024 | aktual.: 15.10.2024 18:31
Na wtorkowym posiedzeniu rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia dokumentu "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". Jak napisał w serwisie X premier Donald Tusk, była to "decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana".
O strategii migracyjnej Polski premier Donald Tusk poinformował w sobotę. Oświadczył wówczas też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski takich, jak unijny pakt migracyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegóły strategii. Co zawiera dokument?
Jak poinformowali dziennikarze Money.pl, najważniejsze założenia projektu to możliwość czasowego zawieszenia prawa do azylu, krajowy program powrotowy, "test obywatelski" i obowiązkowe programy integracyjne, warunkujące uzyskanie obywatelstwa czy prawa do stałego pobytu. Ponadto, według rządu obecne regulacje wymagają "pilnych" zmian.
Główne kierunki działań rządu, jakie wskazano dotyczą: dostępu do terytorium Polski, dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy, migracji edukacyjnych, integracji, obywatelstwa i repatriacji, kontaktu z diasporą.
"Nasze bezpieczeństwo jest pod presją"
Kilka dni temu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec podkreślił, że prawo do azylu stało się narzędziem wykorzystywanym w wojnie hybrydowej przez Rosję i Białoruś. Wyjaśnił, iż właśnie dlatego rząd chce zdecydować się na jego czasowe zawieszenie na określonym terenie.
Grabiec wyraził obawy związane z unijnym paktem migracyjnym, stwierdzając, że wymaga on fundamentalnych zmian i w obecnej formie nie rozwiązuje problemu migracji. - Trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązania dotyczące ochrony granic i nadzorowanie procesu migracji. Dzisiaj Europa nie ma nad tym kontroli. Udawanie, że pakt migracyjny to zapewni, jest krokiem wstecz, a nie do przodu - skomentował.
Minister Adam Szłapka, odpowiedzialny za sprawy UE, zaznaczył natomiast, że prawo międzynarodowe dopuszcza zawieszenie pewnych praw w sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. - Nasze bezpieczeństwo jest pod presją. Musimy szukać szczególnych środków - podkreślił.
Źródło: PAP/Money.pl/WP