Tusk ogłosił decyzję rządu. Długo rozmawiali o strategii migracyjne
"Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo - czyli strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał premier Donald Tusk w serwisie X. Jednym z jej elementów będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu".
Na wtorkowym posiedzeniu rząd podjął uchwałę ws. przyjęcia dokumentu "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030". Jak napisał w serwisie X premier Donald Tusk, była to "decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana".
O strategii migracyjnej Polski premier Donald Tusk poinformował w sobotę. Oświadczył wówczas też, że rząd nie będzie respektować i wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski takich, jak unijny pakt migracyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kamienie milowe dla krajów UE. Eksperci szczerze o Zielonym Ładzie
Szczegóły strategii. Co zawiera dokument?
Jak poinformowali dziennikarze Money.pl, najważniejsze założenia projektu to możliwość czasowego zawieszenia prawa do azylu, krajowy program powrotowy, "test obywatelski" i obowiązkowe programy integracyjne, warunkujące uzyskanie obywatelstwa czy prawa do stałego pobytu. Ponadto, według rządu obecne regulacje wymagają "pilnych" zmian.
Główne kierunki działań rządu, jakie wskazano dotyczą: dostępu do terytorium Polski, dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy, migracji edukacyjnych, integracji, obywatelstwa i repatriacji, kontaktu z diasporą.
"Nasze bezpieczeństwo jest pod presją"
Kilka dni temu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec podkreślił, że prawo do azylu stało się narzędziem wykorzystywanym w wojnie hybrydowej przez Rosję i Białoruś. Wyjaśnił, iż właśnie dlatego rząd chce zdecydować się na jego czasowe zawieszenie na określonym terenie.
Grabiec wyraził obawy związane z unijnym paktem migracyjnym, stwierdzając, że wymaga on fundamentalnych zmian i w obecnej formie nie rozwiązuje problemu migracji. - Trzeba się zdecydować na konkretne rozwiązania dotyczące ochrony granic i nadzorowanie procesu migracji. Dzisiaj Europa nie ma nad tym kontroli. Udawanie, że pakt migracyjny to zapewni, jest krokiem wstecz, a nie do przodu - skomentował.
Minister Adam Szłapka, odpowiedzialny za sprawy UE, zaznaczył natomiast, że prawo międzynarodowe dopuszcza zawieszenie pewnych praw w sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. - Nasze bezpieczeństwo jest pod presją. Musimy szukać szczególnych środków - podkreślił.
Źródło: PAP/Money.pl/WP