Kotylion na 11 listopada. Szablony i dekoracje na Święto Niepodległości
Dowiedz się, jak przygotować kotylion – popularną dekorację na Święto Niepodległości. Jakie inne ozdoby możesz wykonać na 11 listopada?
Kotylion na Święto Niepodległości. Jak go przygotować?
Od kilku lat na 11 listopada Polskę zasypują kotyliony. Te ozdoby z brystolu, bibuły, krepiny lub materiału tak naprawdę noszą nazwę kokardy narodowej, o ile są w biało-czerwonych barwach. Jednak nieoficjalna nazwa kotylion już przylgnęła do tego rodzaju dekoracji.
Kotylion na 11 listopada łatwo przygotować własnoręcznie. Możemy to zrobić już w kilka minut z przedmiotów dostępnych w domu.
Jak zrobić kotylion na 11 listopada? Instrukcja krok po kroku
Aby wykonać kotylion, potrzebujesz białego brystolu, białej i czerwonej bibuły, nożyczek, kleju, białej i czerwonej wstążki. Dzieci nie powinny się posługiwać klejem na gorąco, ale byłby on lepszy niż zwykły klej.
- Wytnij z brystolu kółko o średnicy około 5 cm. Warto posłużyć się cyrklem.
- Wytnij z białej bibuły szeroką wstęgę o długości około 50 cm i szerokości 7 cm
- Posmaruj klejem brzeg kółka. Przyklej wstęgę z bibuły do brzegu, delikatnie ją marszcząc. Gdy otoczysz bibułą całe kółko, odetnij nadmiar wstęgi.
- Zrób to samo ze wstęgą z czerwonej bibuły. Może być ona nieco węższa od białej wstęgi. Biała bibuła powinna utworzyć szeroką obwódkę wokół czerwonej.
- Wytnij kolejne kółko z białego brystolu i naklej je na czerwonej bibule.
- Za pomocą nożyczek konturowych możesz ozdobnie przyciąć brzeg bibuły. Zachowaj symetrię.
- Z tyłu kotylionu, na pierwszym papierowym kółku, przyklej białą i czerwoną wstążkę, tak, żeby się nie zakrywały.
Ozdobę możesz przykleić na arkuszu papieru albo za pomocą agrafki przymocować ją do ubrania. Niżej inna propozycja zrobienia kotylionu z bibuły.
Święto Niepodległości 2019. Inne ozdoby na 11 listopada
Ozdoby z okazji 11 listopada przydadzą się w szkole. Dzieci mogą wykonać z papieru czerwone kwiaty z białym środkiem albo białe z czerwonym i przyczepić je do drutu czy gałązek. Odrysowanie i wycięcie konturu Polski z brystolu będzie trudniejszym zadaniem, ale dzieci poduczą się dzięki temu geografii.
Jeśli zależy nam na domowym świętowaniu odzyskania niepodległości w nieco amerykański sposób, zaopatrzmy się w małe i większe chorągiewki we wszystkich kształtach i rozmiarach. Długi weekend będzie dobrą okazją do rodzinnego spotkania. Biało-czerwone kokardki, białe i czerwone świeczki, kwiaty czy poduszki w barwach narodowych przypomną o patriotycznych uczuciach.
W Święto Niepodległości pamiętajmy o wywieszeniu dużej biało-czerwonej flagi. Długości boków w fladze powinny mieć proporcje 5:8. Biało-czerwony materiał z niewłaściwymi proporcjami albo np. godłem narodowym posiada tylko barwy narodowe, ale nie jest flagą. Za publiczne znieważenie, usunięcie czy uszkodzenie lagi grozi odpowiedzialność karna.