Koronawirus z Chin. Zobacz, jaki wpływ ma epidemia na jakość powietrza
Koronawirus z Chin, pochłonął już prawie 3 tysiące ofiar na całym świecie. Prawie 87 tysięcy osób jest zakażonych. Po tym, jak Chiny objęły kwarantanną wiele miast, spowolniła gospodarka. Efekt tego jest widoczny z kosmosu.
01.03.2020 | aktual.: 01.03.2020 12:21
Jak wynika z danych zbieranych przez satelity NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które monitorują zanieczyszczenie powietrza, w Chinach spadł znacząco poziom dwutlenku azotu. Zdaniem badaczy, zmiana ta jest powiązana ze spowolnieniem gospodarczym po wybuchu epidemii wywołanej przez nowego koronawirusa.
Epidemia zachorowań na nowy rodzaj zapalenia płuc pojawiła się w Wuhan w środkowych Chinach pod koniec grudnia ubiegłego roku.Wkrótce okazało się, że odpowiada za nią nowy koronawirus - SARS-CoV-19.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce? Wyniki badań nowych próbek
Wirus szybko się rozprzestrzeniał, liczba chorych rosła lawinowo. Władze postanowiły więc objąć kwarantanną 11-milionowe miasto Wuhan. Wstrzymano w nim transport publiczny zamknięto dworce kolejowe i lotnisko. Przestały funkcjonować zakłady przemysłowe. Wkrótce podobne kroki podjęto w wielu innych chińskich miastach.
To nie pozostało bez wpływu na jakość powietrza - najpierw w Wuhan, a potem w całych Chinach - twierdzą badacze z NASA.
Dwutlenek azotu to szkodliwy gaz, powstający podczas spalania paliw. Przede wszystkim pochodzi ze źródeł komunikacyjnych (samochody, statki, maszyny ciężkie, itp.), ale powstaje również podczas produkcji energii.
NASA porównała pierwsze dwa miesiące 2019 r. z tym samym okresem w tym roku. Okazało się, że podczas świąt księżycowego Nowego Roku, które przypadają zazwyczaj pod koniec stycznia, poziom dwutlenku azotu w okolicach Wuhan spadł również w ubiegłym roku. Tuż po nich jednak, gdy fabryki na nowo rozpoczęły produkcję pełną parą, gwałtownie wzrósł. Tak się jednak nie stało w tym roku - właśnie z powodu epidemii.
Zobacz także: Koronawirus w Europie. Kolejni zarażeni
Badacze zwrócili uwagę, że podobny spadek zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu był widoczny był w 2008 roku, podczas kryzysu gospodarczego, który dotknął cały świat. - Nie był on jednak ani tak gwałtowny, ani tak znaczący - stwierdził Fei Liu, specjalista w dziedzinie zanieczyszczenia powietrza z NASA Goddard Space Flight Center.
Źródło: earthobservatory.nasa.gov