Trwa ładowanie...
koronawirus

Koronawirus w Polsce? Wyniki badań nowych próbek

Koronawirus z Chin dociera do następnych państw, ale w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia. Jak dowiedziała się WP, ponad 30 próbek przebadanych w piątek dało wynik negatywny.

Share
Koronawirus w Polsce? Wyniki badań nowych próbek
Źródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d2zzojh

Testy próbek pobranych od ponad 30 osób nie wykazały w piątek obecności koronawirusa - ustaliła Wirtualna Polska. Informację tę potwierdził nam rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Badania w piątek przeprowadzał Państwowy Zakład Higieny.

Oznacza to, że w naszym kraju nadal nie potwierdzono zarażenia nowym wirusem. W piątek premier Mateusz Morawiecki polecił wojewodom wprowadzić w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, że chodzi np. o zwiększenie bazy łózek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny i zwiększenie obsady personelu.

Szef resortu zapewnił, że jeśli pojawi się pierwszy przypadek choroby, to premier i opinia publiczna niezwłocznie zostaną poinformowani. To odpowiedź na zarzuty opozycji, że rząd może ukrywać prawdziwe informacje na ten temat.

d2zzojh

Zobacz też: Donald Tusk o "wojnie gangu" w polskim rządzie. "Ja się mało nie popłakałem"

- Z powodu konwencji nie będę wstrzymywał informacji o wirusie. Jeśli pojawi się w Polsce jutro, to ją podam - powiedział w piątek wieczorem w "Gościu Wydarzeń" Polsat News Łukasz Szumowski.

d2zzojh

Koronawirus. Odwołane imprezy?

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny w sobotę rano w Radiu ZET poinformował, że jeśli służby ocenią konkretną sytuację jako niebezpieczną, to będą rekomendować odwoływanie imprez masowych.

Dodał, że w kontekście organizacji dwóch imprez już trwa analiza, czy zostaną odwołane. - Poprosiłem dwóch wojewodów - śląskiego i wielkopolskiego - o zastanowienie się, czy powinny się tam odbyć dwie duże imprezy medyczne, lekarskie - mówi Jarosław Pinkas.

"Rano na spotkaniu z wojewodami premier Mateusz Morawiecki zlecił szczegółową analizę wszystkich imprez masowych. Na tej podstawie wojewodowie będą decydować o ich odwoływaniu, zależnie od istniejącego ryzyka" - napisał z kolei na Twitterze w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller w odpowiedzi na apel prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyji o wprowadzenie zakazu organizacji imprez masowych.

d2zzojh

Koronawirus z Chin. Najnowszy bilans

Na świecie koronawirusem zarażonych jest już prawie 85 tys. osób, większość w Chinach. W sumie wirus pojawił się w ponad 50 krajach.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do piątku wieczorem potwierdzono śmierć 2,9 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zzojh

Podziel się opinią

Share
d2zzojh
d2zzojh
Więcej tematów