Trwa ładowanie...

Koronawirus z Chin. Wycieczkowiec z 3,7 tys. osób na pokładzie poddany kwarantannie w Jokohamie

Pasażerowie płynący luksusowym wycieczkowcem Diamond Princess mają prawdziwego pecha. Ich statek został zatrzymany w porcie w Jokohamie.
3,7 tys. osób nie może zejść na ląd, ponieważ u jednego z pasażerów statku, który zakończył już podróż, stwierdzono koronawirusa.

Koronawirus z Chin. Wycieczkowiec z 3,7 tys. osób na pokładzie poddany kwarantannie w JokohamieŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Barrylb
dxr9mz2
dxr9mz2

Japońskie władze zdecydowały się zatrzymać w porcie i poddać kwarantannie statek wycieczkowy Diamond Princess, należący do amerykańskiego armatora Princess Cruises (groupe Carnival Corp). Na jego pokładzie jest obecnie 3 711 osób: 2666 pasażerów i 1045 członków załogi. Wszyscy mają zostać przebadani.

Decyzja o objęciu wycieczkowca kwarantanną zapadła po tym, gdy okazało się, że 80-letni pasażer statku, który zszedł na ląd w Hongkongu, rozchorował się. Stwierdzono u niego obecność koronawirusa 2019-nCoV, który - jak wynika z najnowszych danych - zabił już 425 osób w Chinach.

Koronawirus z Chin na wycieczkowcu? "Poproszono, byśmy zostali w kabinach"

Mężczyzna "nie korzystał z pomocy centrum medycznego na statku podczas rejsu” - stwierdził w oświadczeniu przedstawiciel armatora. "Według informacji ze szpitala, w którym przebywa, jego stan jest stabilny. Członkowie jego rodziny, którzy towarzyszyli mu podczas rejsu, są zdrowi. Nie stwierdzono u nich obecności koronawirusa" - czytamy w oświadczeniu.

Już wiadomo, że ośmiu pasażerów wycieczkowca ma wysoką gorączkę. Na razie nie ma pewności, czy są zarażeni koronawirusem. To wykażą testy.

dxr9mz2

Młoda kobieta, która wybrała się w rejs razem z matka, opowiadała przez telefon mediom, że wszyscy pasażerowie "zostali poproszeni o pozostanie w pokojach". "Mamy czekać, aż przyjdzie ktoś ze służb medycznych i przeprowadzi test na obecność wirusa. Czekamy tak od poniedziałku" - dodała.

Według armatora wypłynięcie statku z Jokohamy zostanie opóźnione o co najmniej 24 godziny.

Koronawirus z Chin. Japonia nie wpuszcza cudzoziemców z objawami choroby

Okazało się, że to już druga kwarantanna, jakiej poddano statek i jego pasażerów. Od soboty Japonia zabrania obcokrajowcom, którzy byli w Hubei w ostatnich tygodniach, a także posiadaczom paszportów wydanych w Hubei - chińskiej prowincji w epicentrum epidemii - wjazdu do kraju. Władze mogą także odmówić wpuszczenia cudzoziemca, który ma objawy chorobowe wskazujące, że może być zarażony koronawirusem. Jak poinformował w poniedziałek Suga, do tej pory odmówiono wstępu do Japonii ośmiu obcokrajowcom.

W sobotę Diamond Princess, który wypłynął kilka dni wcześniej z Hongkongu, przeszedł standardową procedurę w porcie w Naha w prefekturze Okinawa. "Urzędnicy kwarantanny wydali certyfikaty zezwalające pasażerom i załodze zejście na ląd" - poinformował na konferencji przedstawiciel japońskiego rządu Yoshihide Suga.

dxr9mz2

Urzędnik zapewnił, że nikt w tym czasie na pokładzie nie wykazywał żadnych symptomów wskazujących na zarażenie koronawirusem. Władze nie miały także informacji o chorobie mężczyzny, który zszedł na ląd w Hongkongu. - Gdy ta informacja do nas dotarła, zorganizowaliśmy drugą kwarantannę - dodał Suga.

Urzędnicy zajmujący się kwarantanną sprawdzają teraz stan wszystkich na pokładzie i testują osoby z objawami choroby pod kątem nowego koronawirusa, a także innych chorób zakaźnych, w tym malarii i gorączki denga - poinformowano AFP w japońskim resorcie zdrowia.

Ministerstwo zdrowia oświadczyło w poniedziałek, że 20 osób w Japonii uzyskało wynik pozytywny na obecność nowego wirusa, z czego cztery nie wykazują żadnych objawów chorobowych.

Z najnowszych danych wynika, że koronawirusem zaraziło się w Chinach już 20,4 tys. osób (od wczoraj liczba zarażonych wzrosła o 3,2 tys.). Stan prawie 2,8 tys. pacjentów określa się jako poważny. Ponad 170 tys. osób poddanych jest kwarantannie.

dxr9mz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxr9mz2
Więcej tematów