PolitykaKoronawirus. Wiceszefowa PE Katarina Barley: "KE powinna postawić Polskę i Węgry przed sądem"

Koronawirus. Wiceszefowa PE Katarina Barley: "KE powinna postawić Polskę i Węgry przed sądem"

Koronawirus. Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley domaga się od Brukseli podjęcia rygorystycznych kroków wobec krajów członkowskich UE za ich działania w kryzysie. Mówi o Polsce i Węgrzech.

Koronawirus. Wiceszefowa PE Katarina Barley: "KE powinna postawić Polskę i Węgry przed sądem"
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Anna Kozińska

12.04.2020 | aktual.: 28.03.2022 15:08

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley (SPD)
wezwała Komisję Europejską do podjęcia kroków prawnych przeciwko państwom członkowskim Unii Europejskiej, takim jak Polska i Węgry, które, jej zdaniem, pod pretekstem zwalczania pandemii ograniczają demokrację i rządy prawa.

Tam, gdzie rządy państw unijnych, kontynuują prowadzone już przed kryzysem swoje autorytarne zapędy, Komisja Europejska powinna je pozwać do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za naruszenie traktatów UE - przekazała w sobotę gazetom sieci RND (Redaktionsnetzwerk Deutschland).

Pokusa zdobycia nieograniczonych uprawnień

Barley twierdzi, że "w niektórych krajach unijnych istnieje obecnie ogromna pokusa, by pod płaszczykiem zwalczania pandemii zapewnić sobie nieograniczone uprawnienia". Za szczególnie niepokojący niemiecka socjaldemokratka uważa rozwój sytuacji na Węgrzech, gdzie premier Viktor Orban pod pretekstem walki z koronawirusem na nieokreślony czas pozbawił parlament władzy.

Podobnie, zdaniem Barley, jest w Polsce. Gdzie, jak mówi, rządząca partia PiS za wszelką cenę chce przeforsować wybory prezydenckie w maju, choć w obecnej sytuacji niemożliwe jest prowadzenie wolnej i uczciwej kampanii wyborczej. Zauważa, że w tym celu został zmieniony nawet Kodeks wyborczy - rozwiązanie, które wielu prawników uznaje za niezgodne z Konstytucją.

- Dla przyszłości UE jest decydujące, by walka z pandemią była zgodna z europejskimi wartościami liberalnej demokracji - podkreśliła Barley. I dodaje: - Zwłaszcza w czasach kryzysu musi nadal funkcjonować trójpodział władzy. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się w traktatach unijnych do przestrzegania zasad rządów prawa, demokracji i kontroli parlamentarnej nad rządem. Jeżeli rządy krajowe to kwestionują, Komisja Europejska musi interweniować jako strażniczka traktatów.

(AFP,DPA/stas)

Przeczytaj również:

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:Deutsche Welle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4512)