Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. WUM: COVID-19 mogło przejść trzy razy więcej Polaków

Koronawirusa mogło przejść trzykrotnie więcej Polaków, niż podają to oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia. Część osób rezygnuje z przeprowadzenia testów. Badanie ws. przyczyn przeprowadził ARC Rynek i Opinia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Share
Koronawirus w Polsce. Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia są niedoszacowane?
Koronawirus w Polsce. Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia są niedoszacowane?Źródło: East News
dnhrozz

Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz instytut ARC Rynek i Opinia przeprowadziły badanie dotyczące koronawirusa. Testom zostały poddane osoby, które zadeklarowały utratę węchu i smaku, a także wspomniały o innych charakterystycznych objawach dla COVID-19 oraz miały kontakt z osobą chorą.

Koronawirus. Polska. 11 proc. Polaków przeszło COVID-19?

Na tej podstawie uznano, że SARS-CoV-2 w Polsce przeszło objawowo około 11 proc. osób w wieku od 18 do 65 lat. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia koronawirusa w Polsce potwierdzono u 3,4 proc. osób w tej grupie wiekowej. To oznaczałoby, że COVID-19 rzeczywiście przeszło około trzykrotnie więcej Polaków.

dnhrozz

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowszy raport (23 grudnia)

Burza po wpisie Stanisława Karczewskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz: to złamanie Kodeksu Etyki Lekarskiej

Taka różnica miałaby wynikać z faktu, że wiele osób mających objawy rezygnuje z przeprowadzenia testu. Aż 44 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało, że powodem takiego zachowania była łagodność objawów i brak konsultacji lekarskiej. 30 proc. respondentów przyznało, że lekarz nie zlecił im wykonania testu. Z kolei 12 proc. ankietowanych nie mogło dostać się do lekarza.

dnhrozz

Koronawirus w Polsce. Oficjalne dane są niedoszacowane?

Dr hab. med. Wojciech Feleszko z WUM komentuje, że nasze służby epidemiologiczne nie wychwytują ponad 66 proc. zakaźnych chorych, którzy rozprzestrzeniają zakażenie w swoim otoczeniu. Dr hab. Ernest Kuchar dodaje, że "liczba zgonów jest nadproporcjalnie wysoka w stosunku do liczby zachorowań, stąd musi ich być znacznie więcej, niż jest oficjalnie zgłaszane".

Przeczytaj również: Koronawirus w Polsce. Stan epidemii może potrwać nawet kilka lat?

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w dniach 9-16 grudnia 2020 metodą ankiet online na ogólnopolskiej próbie Polaków. Struktura próby została dobrana zgodnie ze strukturą mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat pod względem: płci, wieku, wykształcenia, wielkości miejscowości zamieszkania oraz grupy województw.

dnhrozz

Źródło: wum.edu.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnhrozz

Podziel się opinią

Share
dnhrozz
dnhrozz
Więcej tematów