Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek. Nowe wiadomości

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie. Potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania w Polsce. Pacjent przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Przyjechał z Niemiec.

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek. Nowe wiadomościŹródło: East News
d3vjmxu
d3vjmxu

Koronawirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Prócz Chin jego największe ogniska są w Korei Południowej, Iranie, we Włoszech i Japonii.

Śmiertelny wirus dotarł także do Europy i atakuje kolejne kraje. Na liście są Włochy, Niemcy, Hiszpania, Austria, Francja, Wielka Brytania, Rosja, Belgia, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Chorwacja, Macedonia Północna, Gruzja, Rumunia, Grecja, Norwegia.

Koronawirus w Polsce

Potwierdzono już także pierwszy przypadek zachorowania w Polsce. Jak poinformował minister zdrowia, zadziałały wszystkie procedury. W nocy został poinformowany o sytuacji premier.

Jak zaznaczył Łukasz Szumowski, chory skontaktował się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, po wywiadzie, ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem jest wysokie i polecił skontaktować się ze służbami sanitarnymi. Mężczyzna został przewieziony do szpitala transportem medycznym z Cybinki. - Wszystko zadziałało książkowo i za to bardzo dziękuję - powiedział na konferencji minister. - Bardzo dziękuję służbom sanitarnym za sprawne działanie oraz wojewodzie za to, że jest odpowiednia karetka do przewozu osób - mówił Szumowski.

d3vjmxu

Chory mężczyzna przyjechał z Niemiec. Ma tam rodzinę. Był na festiwalu karnawałowym w niemieckiej miejscowości Heinsberg. W tej chwili czuje się dobrze. Jak zdradził Szumowski, nie jest seniorem i nie jest to osoba z grupy wysokiego ryzyka. Rodzina i osoby, które miały z nim kontakt, zostały objęte kwarantanną.

- Mówiliśmy że ten wirus prędzej czy później się pojawi i tak się stało - mówił Szumowski na konferencji prasowej. Radzi jednak zachować zdrowy rozsądek. Podkreślił, że nie ma powodu do niepokoju.

Zaznaczył, że pojawienie się koronawirusa w Polsce nie zmienia nic w procedurach.

d3vjmxu

Koronawirus w Polsce. Co wiemy o chorym?

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Marek Działoszyński podał na konferencji prasowej, że zarażony pacjent przybył do placówki 2 marca. Wrócił z Niemiec autobusem, możliwe, że się podczas podróży się przesiadał.

W Niemczech służby sanitarne wprowadziły kwarantannę dla jego rodziny. Podczas konferencji prasowej wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka oraz lubuskiej inspektor sanitarnej Doroty Konaszczuk poinformowano, że mężczyzna do granicy z Polską dojechał autobusem. W Świecku przesiadł się do własnego auta. Po powrocie do Polski miał jeszcze kontakt z dwoma osobami z rodziny. Trwa ustalanie, kogo powinno się objąć obserwacją.

W zeszłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, iż jest przekonany że wirus trafi do Polski. - Na pewno będą pacjenci poważnie chorzy. Gdzieś pojawią się ogniska i pacjenci będą trafiali na oddziały zakaźne - stwierdził w RMF FM. Jego zdaniem będziemy teraz mieli rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie Europy, w Polsce też.

d3vjmxu

- 100 osób jest hospitalizowanych, ponad 300 osób jest w kwarantannie. 3 tysiące osób objętych jest nadzorem służb sanitarnych - wyliczał z kolei we wtorek minister.

Koronawirus w Polsce. Sztab kryzysowy w Cybince

W Cybince, skąd do szpitala trafił zakażony mężczyzna, odbyło się posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego - informują na swoim profilu na Facebooku władze gminy. "Spotkanie dotyczyło podanej przez Ministra Zdrowia oficjalnej informacji o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce, potwierdzonym w województwie lubuskim. Wszystkie informacje w sprawie będziemy przekazywali Państwu na bieżąco. Pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich środków ostrożności. W informacjach poniżej znajdują się wytyczne o tym jak się zachować i chronić przed koronawirusem" - czytamy w komunikacie.

Koronawirus w Polsce. GIS wydał komunikat

W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce Głowny Inspektorat Sanitarny przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

  • Często myć ręce
  • Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  • Zachować bezpieczną odległość
  • Unikać dotykania oczu, nosa i ust
d3vjmxu

Kwarantanna w Policach. Są wyniki badań nastolatek

Sanepid wprowadził kwarantannę w internatach szkolnych przy ul. Siedleckiej i Kresowej w Policach pod Szczecinem w woj. zachodniopomorskim. Decyzja wynikała ze stwierdzenia podejrzenia obecności koronawirusa u dwóch 16-latek.

Jak poinformował minister zdrowia, wszystkie próbki okazały się ujemne. Wykluczono koronawirusa w Policach.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionów: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

d3vjmxu

Uruchomioną specjalną infolinię NFZ. Pod numerem 800 190 590 można będzie przez 24/7 rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się o przypadkach postępowania ws. koronawirusa.

Koronawirus. Tragiczny bilans

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do dzisiaj potwierdzono śmierć ponad 3 tyś. osób. Zarażonych koronawirusem jest już ponad 93 tys. osób na całym świecie.

Koronawirus. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł śmiertelny wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

d3vjmxu

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d3vjmxu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vjmxu
Więcej tematów