Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce? Kwarantanna w Policach

Sanepid wprowadził kwarantannę w internatach szkolnych przy ul. Siedleckiej i Kresowej w Policach pod Szczecinem w woj. zachodniopomorskim. Decyzja wynika ze stwierdzenia podejrzenia obecności koronawirusa u dwóch 16-latek.

Koronawirus w Polsce? Kwarantanna w PolicachŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d1hwwtf
d1hwwtf

Służby zarządziły w nocy kwarantannę w internatach Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Obiekty zostały zamknięte, a budynków pilnuje policja i ochrona. Władze samorządowe powiatu polickiego powołały sztab kryzysowy.

- Procedurą kwarantanny objęci są uczniowie i wychowawcy - to około 200 osób. Decyzję w tej sprawie podjął Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach - mówi Wirtualnej Polsce Mateusz Frąckowiak ze Starostwa Powiatowego w Policach.

Urzędnicy zdecydowali również o zamknięciu budynków zespołu szkół i odwołaniu wszystkich zajęć. - Przeprowadzana jest dezynfekcja budynków szkolnych, w tym basenu oraz hali sportowej - dodaje rzecznik prasowy starostwa. W zamkniętych internatach czynne są stołówki, a personel nie może zbliżać się do uczniów i wychowawców objętych kwarantanną.

Zobacz też: "Wiadomości" TVP i politycy PiS uderzyli w Małgorzatę Kidawę-Błońską. "Dziwny fetysz"

Decyzja sanepidu jest spowodowana podejrzeniem koronawirusa u dwóch nastolatków, które w nocy trafiły na oddział zakaźny szpitala w Szczecinie.

d1hwwtf

- To dwie 16-latki, które już wieczorem miały wysoką gorączką. Przebywają na oddziale zakaźnym dziecięcym i czują się lepiej. Podczas ferii dziewczyny były we Włoszech - wyjaśnia nam Mateusz Iżakowski, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

- Chodzi o podejrzenie koronawirusa, a nie jego obecność - zastrzega w rozmowie z WP.

Koronawirus w Polsce? Kwarantanna potrwa do odwołania

Dla rodziców uczniów z placówki władze uruchomiły specjalny numer kontaktowy: 798 847 862. - Nie mamy oznak paniki. Rodzice wykazują zrozumienie sytuacji - wyjaśnia nam Mateusz Frąckowiak. Dodaje, że służby czekają na wyniki kolejnych badań próbek.

Jeśli specjaliści wykluczą obecność wirusa kwarantanna zostanie odwołana. Wyniki badań nastolatków z Polic znane będą najpóźniej za trzy dni.

Przypomnijmy - wcześniej do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie z podejrzeniem koronawirusa trafiła uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu. Z tego powodu, do wykluczenia u niej obecności wirusa, zajęcia lekcyjne także w tej placówce zostały odwołane.

d1hwwtf

Wyniki badań próbek pobranych od 10-latki znane mają być we wtorek.

Koronawirus. Pięć osób w szpitalu w Szczecinie

Do szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie w nocy trafiła również kobieta, która dwa tygodnie temu wróciła z Włoch. W przypadku innej pacjentki lekarze czekają na wyniki testów. Łącznie w placówce przebywa pięć osób z podejrzeniem koronawirusa. Wcześniejsze doniesienia mówiły o sześciu hospitalizowanych.

W Polsce w związku z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 hospitalizowane były w poniedziałek wieczorem 92 osoby, 101 poddawano kwarantannie domowej, a nadzorem epidemiologicznym objęte były 3 373 osoby - podał resort zdrowia.

d1hwwtf

Koronawirus. Jakie zmiany wprowadza specustawa?

Tymczasem posłowie niemal wszystkich partii poparli rządowy projekt ustawy dotyczący koronawirusa. Za było 400 posłów, przeciw 11, a od głosu wstrzymało się 7 osób.

Ustawa nakłada określone obowiązki m.in. organom rządowym, samorządom i przedsiębiorcom. W czasie epidemii możliwa będzie m.in. praca zdalna, pojawi się możliwość wyłączenia prawa budowlanego, a żołnierze będą mogli zostać skierowani do wykonywania dodatkowych zadań.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d1hwwtf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hwwtf
Więcej tematów