Tusk o dziwnych statkach z "tą samą załogą". Spotkał się z szefem NATO
Dla mnie rzeczą bardzo ważną było, że dzisiaj tu w Warszawie, rozmawialiśmy o polskim bezpieczeństwie - powidział Donald Tusk po spotkaniu z szefem NATO. Premier zapewnił, że "pozostaje w mocy" pełna solidarność NATO oraz gwarancje związane z artykułem 5. NATO - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".
- Spotkanie w Warszawie: Premier Donald Tusk i sekretarz generalny NATO Mark Rutte spotkali się w Warszawie, by omówić kwestie bezpieczeństwa Polski i Europy.
- Solidarność NATO: Tusk podkreślił, że pełna solidarność NATO oraz gwarancje związane z artykułem 5. pozostają w mocy.
- Inwestycje w obronność: Polska planuje przeznaczyć 4,62 proc. PKB na obronność, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród sojuszników NATO.
Premier Donald Tusk powitał w środę w KPRM sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. Rozmowa dotyczyła m.in. obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, trwających negocjacji ws. zakończenia wojny w Ukrainie oraz zbliżającego się szczytu NATO w Hadze.
Szef NATO o Polsce. Chwali Tarczę Wschód
- Polska i ja osobiście nie musimy niczego udowadniać, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. Dla wszystkich jest jasne, że sytuacja w Ukrainie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i Polski, i Europy. Więc niczego tutaj nie trzeba jeszcze uzasadniać. Ale biorąc pod uwagę to, że w tej chwili toczą się rozmowy, negocjacje — a powiedzmy szczerze, nasz wpływ na te negocjacje jest ograniczony, powiem delikatnie — musimy tym bardziej jako NATO, my jako Polska, być przygotowani na scenariusze, które nie są przez nas w stu procentach pisane - powiedział szef polskiego rządu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump nie dotrzyma słowa? "Ja bym był bardzo ostrożny"
Tusk zapewnił, że "pozostaje w mocy" pełna solidarność NATO oraz gwarancje związane z artykułem 5. NATO - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".
- Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wielokrotnie podkreślali sami — to dzisiaj także mówiłeś w rozmowach z tobą — ale także tu, będąc w Polsce, wielokrotnie podkreślali, że będą zawsze gotowi do obrony Polski i innych państw NATO w sytuacji zagrożenia - zwrócił się Tusk do szefa NATO.
- To potwierdzenie jest tutaj, nad Wisłą, w Warszawie, czymś bardzo ważnym, szczególnie w czasie, kiedy jest tak wiele interpretacji, tak wiele niestabilności i kiedy tak geopolityka zmienia się na naszych oczach. To stabilne potwierdzenie, że NATO jest zobowiązane do obrony Polski w każdej krytycznej sytuacji, jest tutaj dla nas bardzo, bardzo ważne. I jeszcze raz dziękuję za potwierdzenie tej zasady - powiedział Tusk.
NATO na Bałtyku. Tusk o "dziwnych statkach"
Tusk podziękował sekretarzowi za podjęcie szybkich i sprawnych działań ws. Bałtyku.
- Wtedy, kiedy potrzebne było NATO na Bałtyku, po tych bardzo groźnych incydentach spowodowanych przez dziwne statki. Dziwne, ale zawsze z tą samą załogą. Mówię o tych atakach na kable i podmorskie ciągi. Wspólnie z innymi państwami bałtyckimi Polska, ale we wsparciu właśnie z twojej strony i na to szybko zareagowała. To bardzo zwiększyło poczucie bezpieczeństwa - powidział szef rządu.
Tusk podkreślił znaczenie projektu Tarcza Wschód i odpowiedzialność Polski za bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Zaznaczono wagę sprawiedliwego pokoju w Ukrainie jako warunku suwerenności i bezpieczeństwa Europy. Omówiono też wymiar europejski NATO i stabilność relacji Polski z USA, niezależnie od zmian politycznych. Polska inwestuje najwięcej w obronność i oczekuje pełnych gwarancji NATO,
Szef NATO chwalił Polskę. - Polska jest bardzo cenionym sojusznikiem już od 26 lat i naprawdę daje przykład innym. 4,62 proc. PKB na ten rok – tyle Polska zamierza wydatkować na obronność - mówił Rutte i dodał, że wydajemy najwięcej spośród sojuszników Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Nie zapominajmy o tym, że Rosja jest i pozostaje poważnym zagrożeniem dla nas i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rosja przechodzi na gospodarkę wojenną. Nie powinniśmy o tym zapominać. To wpłynie na ich zdolności produkcyjne, na możliwości rozbudowy armii rosyjskiej - ostrzegał Rutte.
Szef NATO ws. potencjalnego ataku na Polskę. "Reakcja będzie niszcząca"
Zapewnił, że jeśli chodzi o obronę Polski – to "jeżeli ktokolwiek dokonałby błędnych obliczeń, uważając, że uda im się zaatakować Polskę bez konsekwencji, czy też zaatakować innego sojusznika" – to z całą siłą nasz Sojusz odpowie. Nasza reakcja będzie niszcząca. To musi być jasne dla pana Władimira Władimirowicza Putina oraz dla kogokolwiek, kto chciałby nas zaatakować - dodał.