Koronawirus z Chin. Mapa zagrożenia
Koronawirus z Chin błyskawicznie rozprzestrzenia się na świecie. W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł śmiertelny wirus.
30.01.2020 | aktual.: 30.01.2020 11:20
Koronawirus z China zabił już 170 osób. Tylko w ciągu ostatniej doby zmarło 38 osób. Liczba osób zakażonych wynosi w tej chwili 7783 i cały czas się zmienia. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA stworzyli interaktywną mapę, która na żywo pokazuje skalę epidemii.
Widać na niej wszystkie miejsca, w których stwierdzono osoby zarażone koronawirusem. Miejsca te są zaznaczone na czerwono. Im większa czerwona kropka, tym więcej osób w tym regionie jest chorych.
Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.
Przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono już w wielu państwach na całym świecie:
- w Niemczech, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich - po 4 osoby chore,
- w Tajlandii - 14 osób,
- w Japonii - 11 osób,
- we Francji i w USA - po 5 osób,
- w Kanadzie - 3 osoby,
- Australii, Makau i Malezji - po 7 osób,
- w Finlandii, Kambodży, Nepalu i na Sri Lance - po 1 osobie,
- w Singapurze i Hongkongu - 10 osób,
- w Wietnamie - 2 osoby,
- na Tajwanie - 8 osób.
Koronawirus z Chin. Co wiemy o nowym wirusie?
Pierwsze przypadki zachorowań zarejestrowano pod koniec grudnia 2019 r. w dużym mieście Wuhan w południowych Chinach. Ze wstępnych wyników badań laboratoryjnych wynika, że "czynnikiem etiologicznym jest nowy koronawirus (2019-nCoV)". Pierwsze zachorowania powiązano z przebywaniem na targu ryb i owoców morza Seafood City w Wuhan, który został zamknięty w dniu 1 stycznia 2020 r.
Najnowsze badania wykazały, że źródłem wirusa mogą być węże - Niemrawiec prążkowany i kobra pospolita.
Chorobę wywołuje genetycznie nowy odzwierzęcy koronawirus, podobny do wirusów SARS i MERS.
"Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS)" - czytamy na stronie MPWIS.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl