Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Osiem przypadków zarażenia COVID-19 w domu pomocy społecznej w Gdańsku

Koronawirus w Polsce. Domy opieki społecznej są w dramatycznej sytuacji. W DPS-ie "Polanki" w Gdańsku u ośmiu osób stwierdzono COVID-19. Pozytywny wynik testu otrzymało siedmiu podopiecznych i jeden pracownik placówki.

Koronawirus w Polsce. Osiem przypadków zarażenia COVID-19 w domu pomocy społecznej w GdańskuŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d4iuru6
d4iuru6

Po piątkowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia przedstawiciele Gdańska poinformowali o nowych ośmiu przypadkach zakażenia koronawirusem w mieście. Okazuje się, że wszystkie dotyczą domu pomocy społecznej "Polanki".

Zaczęło się od pracownika. W poniedziałek zgłosił, że źle się poczuł. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, został objęty domową kwarantanną. W piątek wieczorem sanepid przekazał wyniki. Te pozytywne dotyczą siedmiu podopiecznych DPS-u podopiecznych oraz jednego pracownika.

Wszyscy chorzy przebywają obecnie w placówce. Żadna z tych osób na razie nie wymaga hospitalizacji.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Maseczki zostaną, dopóki będzie z nami wirus"

Z sobotniego komunikatu Ministerstwa Zdrowia wynika, że na Pomorzu liczba osób zakażonych wzrosła o 21.

d4iuru6

Koronawirus w Polsce. Problemy DPS-ów

Domy pomocy społecznej znajdują się w tragicznej sytuacji. Zarówno pensjonariusze jak i opiekunowie są zakażeni. Część placówek została zamknięta. W piątek ewakuowano DPS w Kaliszu.

Nie ma kto opiekować się podopiecznymi. Dramatyczną sytuacją w DPS przy Bobrowieckiej w Warszawie ma zająć się prokuratura, tam bowiem personel medyczny opuścił placówkę. W sprawę osobiście zaangażował się też minister sprawiedliwości.

- Jako prokurator generalny podjąłem decyzję o uruchomieniu postępowania mającego zbadać, czy nie doszło do rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa dla zdrowia i życia w niektórych Domach Pomocy Społecznej - poinformował na piątkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

- Człowieka i przyjaciela sprawdza się wtedy, kiedy jest problem - mówił Ziobro. - Ale także lekarza i wszystkich ludzi, związanych z obszarem zdrowia poznaje się wtedy, gdy jest ryzyko związane z prowadzeniem takiej działalności. My nie możemy godzić się na taką sytuację, w której osoby powołane do świadczenia opieki nagle znikają opieki nie świadczą - tłumaczył.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iuru6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iuru6
Więcej tematów