Koronawirus w Polsce i na świecie. Mocne słowa Mateusza Morawieckiego

Koronawirus na świecie. "Mierzymy się z największym kryzysem zdrowia publicznego, kryzysem społecznym i gospodarczym ostatnich dziesięcioleci" - pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mocne słowa Mateusza Morawieckiego
Źródło zdjęć: © Flickr, KPRM | KPRM, Krystian Maj
Katarzyna Bogdańska

"Dziś mierzymy się z największym kryzysem zdrowia publicznego, kryzysem społecznym i gospodarczym ostatnich dziesięcioleci. I choć nadejścia pandemii nikt nie przewidział i nie uniknął, to w dużej mierze od nas zależą jej długofalowe konsekwencje” - pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście dla Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Morawiecki podkreślił, że "dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności". "Musimy mieć świadomość, że decyzje, które podejmujemy dzisiaj, mają charakter egzystencjalny" - czytamy. Premier stwierdził w publikacji, że trzeba "zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje".

Podkreślił, że będzie to trudne zadanie, które wymaga działania na wielu płaszczyznach. "Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego" - zaznaczył.

Koronawirus. Mateusz Morawiecki: uzależnieni od dostaw z innych kontynentów

W jego opinii pandemia koronawirusa "brutalnie uświadomiła kruchość naszego porządku społeczno-gospodarczego i pokazała jak bardzo Europa jest uzależniona choćby od łańcuchów dostaw z innych kontynentów".

Zwrócił uwagę, że wiele europejskich firm z powodów oszczędnościowych przeniosło swoją produkcję w tanie regiony azjatyckie, zaniedbując rodzime źródła zaopatrzenia. "Co dziś wydaje się przewrotne, dyscyplina finansowa, którą realizowała Komisja Europejska zmuszała Państwa Członkowskie do trudnych wyborów, często prowadzących do zmniejszania wydatków publicznych na zdrowie. Ale to nie powód do użalania się nad sobą, ale do wzięcia sprawy w swoje ręce” - czytamy.

Koronawirus na świecie. Pakiet dla Europy

Stwierdził, że teraz Europa potrzebuje "kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię". "Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji" - napisał polski premier.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Jego zdaniem najbardziej efektywną formą unijnej pomocy będą środki przeznaczone na politykę spójności i rolną. Podkreślił jednak, że "samo przesuwanie środków w ramach już istniejących kwot jest jedynie namiastką krótkotrwałej taktyki przetrwania. A Europa potrzebuje strategii odbudowania swojej pozycji".

"Wspólnota stawia dzisiaj czoło bezprecedensowym wyzwaniom. Ale to i tak dopiero pierwszy kilometr w maratonie który nas czeka. To jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską. 'Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro' - mówił św. Jan Paweł II. Czas naszego działania jest teraz" - podkreślił.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (187)