Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania ws. wyborów 2020, tarczy antykryzysowej i matur

Mateusz Morawiecki był pytany przez internautów o działania rządu ws. koronawirusa. Premier odpowiadał ws. wyborów 2020, tarczy antykryzysowej i matur.

Share
Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania ws. wyborów 2020, tarczy antykryzysowej i maturŹródło: Facebook.com
d3s30ia

Mateusz Morawiecki wziął udział w sesji, gdzie odpowiadał na pytania internautów. Większość zapytań dotyczyła koronawirusa w Polsce oraz walki rządzących z epidemią.

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki o tarczy antykryzysowej i odmrażaniu gospodarki

#

– Nikt nie przypuszczał, że możemy dożyć takich czasów, żeby tąpnięcie gospodarcze było aż tak głębokie. Liczę na to i robimy wszystko w ramach naszych tarcz antykryzysowych, żeby w Polsce to tąpnięcie było znacząco niższe, żeby poziom bezrobocia nie sięgnął tych 20 proc., bo bezrobocie było taką zmorą III Rzeczpospolitej przez 25 lat - opowiadał premier Morawiecki. Zaznaczył jednocześnie dzisiaj "bezrobocie niestety przyrasta".

d3s30ia

- Ale po to rozpoczęliśmy wdrożenie bardzo szybko naszych programów antykryzysowych, żeby wzrost tego bezrobocia ograniczać – mówił szef polskiego rządu.

Zobacz wideo: PiS przygotowuje się do wyborów prezydenckich 2020. Wojciech Hermeliński: to nielegalne

Czy proces odmrażania gospodarki może ulec zmianie? Morawiecki wskazał, że to koronawirus rozdaje karty. - Musimy zachować pewną elastyczność działania. Pokazaliśmy, w jakim czasie co chcemy robić. Jestem w stałym kontakcie z różnymi branżami - opowiadał premier. Dodał, że "jest możliwość przyspieszania i spowalniania".

- Dla mnie najgorszy jest scenariusz hiszpański, belgijski, czy włoski. Również w Niemczech z ogromnym smutkiem czytam doniesienia o zaleceniach dla niektórych szpitali dot. respiratorów, czyli kwalifikowaniu do respiratora bądź nie. Dla mnie to dramatyczne wybory, chcemy ich uniknąć - mówił podczas relacji Morawiecki, podkreślając, że "cały czas obawia się gwałtownych przyrostów".

Koronawirus w Polsce. Co z maturami 2020?

#

Jeden z internautów chciał się dowiedzieć, jakie będą kolejne decyzje ws. matur i egzaminów ósmoklasisty. Polityk zapewnił, że na pewno się odbędą. - Prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca - mówił Morawiecki, zaznaczając że dokładna data zostanie podana najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami.

d3s30ia

- Będziemy je organizować w taki sposób, żeby były maksymalnie bezpieczne, tzn. ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych. Myślę, że pogoda letnia będzie dopisywać, dopomagać, żeby takie egzaminy mogły być przeprowadzone – dodał Mateusz Morawiecki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Koronawirus w Polsce. Premier o wyborach 2020

#

Wśród wielu wiadomości pojawiło się jedno pytanie dotyczące wyborów 2020, które mają zostać przeprowadzone wyłącznie korespondencyjnie. - Bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych jest do takiego stopnia wyśrubowane, że ja naprawdę uważam, że to jest najbezpieczniejszy sposób przeprowadzania wyborów - zapewnił Mateusz Morawiecki.

d3s30ia

Premier wymienił, że podczas głosowania ma dojść do "ozonowania kopert, dezynfekcji, pełnej ochrony fizycznej osób, które będą roznosiły koperty, a następnie ok. 30 tys. skrzynek, które będą następnie pełniły funkcje urn".

- Będą te skrzynki zbierane do komisji wyborczych i tam w pełni sanitarny sposób, w warunkach w pełni sanitarnych, będą one liczone. Jestem przekonany, że to będzie taki sposób przeprowadzania wyborów, który będzie najbardziej bezpieczny z dotychczasowych – dodał Morawiecki.

– Wybory w maju są wyborami absolutnie koniecznymi, ponieważ zobowiązuje nas do tego konstytucja. Ci z państwa, którzy słuchają jakichś innych refleksji, chciałbym, żeby wzięli pod uwagę to, że to w konstytucji polskiej jest zapisana data, w której te wybory mogą się odbyć - zaznaczył polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s30ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s30ia
d3s30ia
Więcej tematów