Trwa ładowanie...
d3qq1wm

Koronawirus. Japonia. Naukowcy potwierdzili skuteczność maseczek

Japońscy badacze potwierdzili, że noszenie maseczki na twarzy skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się wirusów. Aby dowieść tej tezy, wykorzystali manekiny i prawdziwie koronawirusy. Eksperyment pokazał też, że niemożliwe jest całkowite zablokowanie przenoszenia się wirusów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Badacze z Japonii: maseczki blokują wirusy
Koronawirus. Badacze z Japonii: maseczki blokują wirusy (Getty Images, Fot: Tomohiro Ohsumi)
d3qq1wm

Odkrycia dokonała grupa naukowców z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Tokijskiego w Japonii. W ramach eksperymentu umieścili w laboratorium dwa manekiny, który zwrócono do siebie twarzami. Jeden z nich został zaprojektowany tak, aby wyrzucać w powietrze krople zawierające koronawirusa. Z kolei w drugim manekinie umieszczono mechanizm, którym pozwalał mu wciągać powietrze, co miało imitować ludzki oddech.

Koronawirus. Badacze z Japonii: maseczki blokują wirusy

W jednej z prób na manekin do inhalacji nałożono maseczkę. W przypadku maseczki z tkaniny ilość zaabsorbowanych wirusów zmniejszyła się o 17 proc. Zwykła maseczka ograniczyła ilość wirusów o 47 proc., a poprawnie założona maseczka typu N95 o 79 proc. W kolejnej próbie maseczkę materiałową i chirurgiczną miał manekin roznoszący wirusy. Wówczas manekin bez maseczki wchłaniał 70 proc. mniej wirusów.

d3qq1wm

Przeczytaj: Koronawirus w Polsce. Ogromna liczba kar za brak maseczek na dobę

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały również, że nałożenie maseczek na oba manekiny nie zniwelowało całkowicie przenoszenia się wirusów. Według szefa grupy to pierwsze takie badanie z wykorzystaniem prawdziwych koronawirusów, które potwierdziło skuteczność używania maseczki. Podkreślono jednak, że ważne jest ich prawidłowe noszenie.

Przeczytaj również: Obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie. Czy Polacy poprawnie noszą maseczki? (Badanie)

Koronawirus w Polsce. Burza po decyzji Jerzego Owsiaka. Władysław Kosiniak-Kamysz: zadzwoniłbym do niego

Źródło: nhk.or.jp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qq1wm

Podziel się opinią

Share
d3qq1wm
d3qq1wm
Więcej tematów