Trwa ładowanie...
dym3znq

Koronawirus atakuje po raz drugi? "Bez zachowania dystansu scenariusz hiszpański jest możliwy w Polsce"

Koronawirus. - Spadek liczby zakażeń w Polsce nie jest tak duży, aby przyprawiał o euforię. Musimy jeszcze poczekać. Scenariusz, który spotkał Hiszpanię, jest cały czas możliwy, jeżeli nie będziemy dbali o utrzymywanie odpowiedniego dystansu - mówi Wirtualnej Polsce wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Według prof. Włodzimierza Guta wzrost liczby zakażeń zależy od zachowania ludzi
Koronawirus. Według prof. Włodzimierza Guta wzrost liczby zakażeń zależy od zachowania ludzi (NACHO DOCE / Reuters / Forum)
dym3znq

O ponownym wprowadzeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa zdecydował rząd Izraela. Tam liczba nowych zakażeń wzrosła do około 1 tys. dziennie. Zamknięte zostaną m.in. bary, kluby nocne, siłownie czy baseny. O zamknięcie granic z Izraelem apelują władze palestyńskiego Zachodniego Brzegu.

Koronawirus atakuje po raz drugi? Zamknięte granice wewnętrzne

W trudnej sytuacji znalazła się Australia. Nowe ognisko koronawirusa wybuchło w Melbourne - drugim co do wielkości mieście na kontynencie, w którym mieszka 5 mln ludzi. Z powodu gwałtownego wzrostu zakażeń COVID-19, decyzją władz stanu Wiktoria, Melbourne zostanie zamknięte na sześć najbliższych tygodni.

dym3znq

Koronawirus ponownie przybiera na sile w krajach południowej Europy. W Hiszpanii w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła o 30 proc., a władze Galicji podjęły decyzję o obowiązkowej kwarantannie 70 tys. osób zamieszkujących nadmorską dzielnicę A Marina. Teraz zakażonych koronawirusem w Hiszpanii jest ponad 74 tys. osób, do tej porty wykryto blisko 300 tys. przypadków. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 28 tys. mieszkańców Hiszpanii.

Co czwarty przypadek wirusa na świecie wykryto w Stanach Zjednoczonych, które w czwartek przekroczyły 3 mln przypadków. Drugim krajem z największą liczbą zakażeń jest Brazylia. COVID-19 wykryto u prezydenta Jaira Bolsonaro, który wcześniej bagatelizował zagrożenie. Kwarantannie muszą poddać się dziesiątki urzędników, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Wirusolog: "Wszystko zależy od zachowań ludzi"

O to, dlaczego koronawirus znowu przybiera na sile w Izraelu czy południowych krajach Europy, Wirtualna Polska zapytała wirusologa prof. Włodzimierza Guta. Ekspert ocenił, czy jest możliwe, aby gwałtowny wzrost liczby zakażeń wystąpił też w Polsce.

dym3znq

- Wzrost liczby zakażeń zależy od zachowania ludzi. Jeżeli społeczeństwo zrozumie, że ograniczenia wprowadzane są dla ich bezpieczeństwa, to taki scenariusz w Polsce nie jest możliwy. Ale jeżeli Polacy uznają, że COVID-19 nie istnieje i wrócą do dawnych nawyków, to jest możliwe, że ponowna izolacja będzie konieczna - mówi prof. Włodzimierz Gut. - Wzrost zachorowań nie tylko na południu Europy, ale i na całym świecie, wynika wyłącznie z zachowań społecznych. Nie ma innej metody na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak ograniczanie dystansu. A tam, gdzie utrzymanie dystansu jest niemożliwe, tworzenie fizycznych barier - dodaje.

Jak tłumaczy prof. Gut, teraz w Polsce nastąpił spadek liczby zachorowań. - Mamy ich o jedną czwartą mniej. Do tej pory przybywało około 500-600 chorych osób dziennie. Teraz mamy ich około 200-300 - mówi prof. Gut.

"Spadek nie jest tak duży. Musimy jeszcze poczekać"

Liczba chorych w Polsce utrzymuje się poniżej 1 tys. na milion obywateli. - Ale liczba chorych, która jest potrzebna, aby epidemia była pod kontrolą, to jedna osoba zakażona na milion obywateli, czyli około 40 zakażeń dziennie. Spadek w Polsce nie jest tak duży, aby przyprawiał o euforię. Musimy jeszcze poczekać - mówi prof. Gut.

dym3znq

Według prof. Guta, Polska jest na dobrej pozycji w Europie, jeżeli chodzi o ogólną liczbę zachorowań na COVID-19. - Ale jeżeli chodzi o to, jaki osiągnęliśmy spadek, jest gorzej. Niektóre kraje odnotowały spadek zakażeń w tysiącach dziennie, a u nas to zaledwie kilkaset. Scenariusz, który spotkał Hiszpanię, jest cały czas możliwy, jeżeli nie będziemy dbali o utrzymywanie odpowiedniego dystansu - mówi prof. Gut.

Zaznacza też, że część społeczeństwa "przechorowała" już koronawirusa i jest na niego odporna.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/zamieszki-w-usa-rasizm-to-nie-jedyny-problem-z-jakim-walczy-ameryka-wywiad-6518176976664705a">Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku</a>

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dym3znq

Podziel się opinią

Share

dym3znq

dym3znq
Więcej tematów