Trwa ładowanie...
dlkrg21

Koronawirus a wesele 2020 r. Łukasz Szumowski o zakazie zgromadzeń i dalszych rekomendacjach w czasie epidemii

Wesele w czasie epidemii koronawirusa nie powinno być organizowane - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej w środę. Mimo ogłoszenia kolejnych etapów odmrażania gospodarki, nadal obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus a wesele. Łukasz Szumowski nie rekomenduje organizacji wesel, nadal zabronione są też imprezy powyżej 50 osób
Koronawirus a wesele. Łukasz Szumowski nie rekomenduje organizacji wesel, nadal zabronione są też imprezy powyżej 50 osób (Istock)
dlkrg21

- Utrzymujemy zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, ale też nie rekomendujemy dużych spotkań typu wesela czy imprezy towarzyskie - powiedział w środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dotyczyła ona kolejnych etapów odrażania gospodarki.

Organizowanie wesela czy chrzcin nie jest więc zabronione, o ile nie uczestniczy w nich więcej niż 50 osób. Minister Szumowski dodał, ze kluczowy jest jednak zdrowy rozsądek w organizacji takich imprez. Jego zdaniem właśnie w takich sytuacjach zachodzi wysokie ryzyko zarażanie koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Wesele lepiej zorganizować po epidemii

- Wiemy z historii innych krajów, że imprezy masowe były jedną z tych bomb epidemicznych, ale takie duże spotkania mogą być taką bombą w skali mikro - przestrzegał Łukasz Szumowski.

dlkrg21

Podkreślił on, że rozporządzenia wprowadzone do walki z epidemią koronawirusa w Polsce nie mają na celu ograniczać czy w ogóle ingerować w naszą przestrzeń prywatną, ani też pokrzyżowowanie komuś jego planyów. Zadaniem tych przepisów jest wyłącznie organicznie rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja się poprawia, kolejne etapy odmrażania

Minister zdrowia Łukasz Szumowski od kilku dni mówi o wolniejszym rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Według niego spadł również tzw. wskaźnik zachorowalności z 1.2 do 1.1. W związku z tym rząd ogłosił w środę dalszy etap odmrażania gospodarki.

Zobacz też: W umowie koalicyjnej nie ma mowy o wspólnych listach na następne wybory. Jarosław Gowin tłumaczy

Dużo zmieni się już od 4 maja, kiedy to mają zostać znowu uruchomione hotele i inne miejsca oferujące noclegi oraz galerie handlowe. Nadal jednak obowiązywać mają szczególne warunki sanitarne, np. w galeriach wprowadzono limit klientów, którzy jednocześnie będą mogli robić zakupy. W tym wypadku 1 osoba możne przypadać na 15 mkw. powierzchni handlowej sklepu.

Natomiast od 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola, co jednak będzie zależało od decyzji władz samorządowych. Jednocześnie do 24 maja br. rząd przedłużył przyznawanie specjalnych zasiłków opiekuńczych z ZUS dla rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi pozostającymi w domu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlkrg21

Podziel się opinią

Share
dlkrg21
dlkrg21