Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki ma plan na odmrażanie gospodarki. Co się zmieni w II etapie?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę kolejny etap luzowania obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. - Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad wirusem przejęliśmy - stwierdził na konferencji prasowej szef rządu.
Share
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 2. etap odmrażania gospodarki
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił 2. etap odmrażania gospodarkiŹródło: Getty Images
d1zm8kb

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili drugi etap odmrażania gospodarki. Wśród zmian znajdują się regulacje dotyczące m.in. otwarcia hoteli oraz miejsc noclegowych, które od 4 maja będą mogły przywrócić działalność.

- Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - ogłosił Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce. Odmrażanie gospodarki - żłobki i przedszkola otwarte

Również od 4 maja poluzowane zostaną też obostrzenia nałożone na centra handlowa, które jak stwierdził szef rządu, będą funkcjonować "w podobnym reżimie obostrzeń jak mniejsze sklepy - na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba".

d1zm8kb

Od 6 maja otwarte zostaną też żłobki i przedszkola. - Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach - oświadczył premier, dodając, że zostanie wydłużony zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi.

Koronawirus w Polsce. Odmrażanie gospodarki - hotele i galerie handlowe otwarte

Rząd zdecydował się także na otwarcie niektórych instytucji kultury: biblioteki, muzeów i galerii sztuki, które zaczną funkcjonować od 4 maja. Tego samego dnia przywrócony zostanie dostęp do rehabilitacji, z wyłączeniem salonów masażu.

- Działamy szybko, ale elastycznie. Teraz przyspieszamy działania, ale możliwy jest krok wstecz - powiedział Morawiecki.

d1zm8kb

Drugi etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń zakłada:

  • 4 maja otwarcie hoteli i miejsc noclegowych. Ograniczona ma być jednak działalność funkcjonujących w nich restauracji, siłowni, basenów i sal pobytu
  • 4 maja otwarcie galerii handlowych. Na 15 metrów kwadratowych będzie mógł przebywać jeden klient (z wyłączeniem korytarzy, przestrzeni rekreacyjnej i food court). Zachowane muszą być także wszelkie zasady reżimu sanitarnego
  • 4 maja otwarcie instytucji kultury: bibliotek, galerii sztuki i muzeów. Decyzja o otwarciu należy do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem
  • 4 maja przywrócenie rehabilitacji. Zmiana nie dotyczy to np. salonów masażu
  • 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje o otwarciu podejmą samorządy i podmioty prowadzące placówki. Rząd dostarczy środki dezynfekcyjne
d1zm8kb

Premier Morawiecki zapowiedział również, że kolejne nowe odmrażania gospodarki ogłaszane będą co dwa tygodnie. Zależeć to będzie jednak w dużej mierze od przyrostu zachorowań na koronawirusa, pracy systemu ochrony zdrowia oraz tego, jak Polacy będą przestrzegali reżim dystansowania społecznego.

Zobacz też: Leczenie koronawirusa. Czy Remdesivir sprawdził się w terapii COVID-19?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zm8kb

Podziel się opinią

Share
d1zm8kb
d1zm8kb
Więcej tematów