Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców z ZUS przedłużony

Zasiłek opiekuńczy przyznawany przez ZUS dla rodziców, którzy muszą pozostać w domu, żeby zajmować się swoimi dziećmi, został wydłużony na kolejnym okres. Przedszkola i żłobki do 24 maja pozostaną zamknięte z powodu epidemii koronawirusa w Polsce.

Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców z ZUS przedłużonyŹródło: Getty Images
dfhpoie
dfhpoie

Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy przyznawany przez ZUS dłużej

Jeszcze w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że specjalny zasiłek opiekuńczy, wprowadzony w związku epidemią koronawirusa w Polsce, będzie przyznawany jedynie do 3 maja br. Decyzja ta oznaczała dla wielu rodziców duży kłopot, gdyż jednocześnie rząd przesunął datę uruchomiania żłobków, przedszkoli i szkół na 24 maja br. W ramach przygotowywania kolejnej wersji tarczy antykryzysowej rząd złożył jednak autopoprawkę do Sejmu i zaproponował przedłużenie przyznawanie zasiłku opiekuńczego przez ZUS również do 24 maja br. Takie działania zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki:

- Wraz z podjęciem decyzji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji - powiedział premier.

Zobacz też: Polityczna groźba wiceprezesa PiS? Jarosław Gowin reaguje

Oznacza to, że wielu rodziców odetchnęło z ulgą. Tym bardziej, że w związku z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki wiele osób wróci do pracy. To może powodować problemy z opieką nad dziećmi, które nie mogą chodzić do przedszkoli ani szkół.

dfhpoie

Koronawirus w Polsce. Zasiłek opiekuńczy ZUS-u. Zasady przyznawania

Właśnie w związku z taką sytuacją rząd wprowadził specjalne zasiłki opiekuńcze od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Przysługuje on rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, ale także starszym, jeśli są niepełnosprawne. Jeśli rodzic ma ubezpieczenie społeczne, jego dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności to zasiłek przysługuje jeśli ma ono do 16 lat. Jeszcze dłużej, bo do 18 roku życia, zasiłek mogą dostawać opiekunowie dzieci, które mają orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aby taki specjalny zasiłek opiekuńczy otrzymać, rodzic musi zgłosić to swojemu pracodawcy. Jeśli ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą wniosek składa bezpośrednio w ZUS. W przypadku innych formy pracy, np. umowy cywilno- prawnej (np. umowa o dzieło) osoba ubiegająca się o zasiłek opiekuńczy zgłasza to swojemu zleceniodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfhpoie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfhpoie
Więcej tematów