Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. W drugim etapie odmrażania mają zostać otwarte galerie handlowe

Kolejny etap odmrażania gospodarki ma dotyczyć m. in. handlu - tak wynika z ostatnich zapowiedzi rządu. Spowodowane jest to malejącą liczbą nowych zarażeń koronawirusem w Polsce. Cały czas trwa ustalanie szczegółów drugiego etapu odmrażania, które mamy poznać w środę.

Share
Koronawirus w Polsce. W drugim etapie odmrażania mają zostać otwarte galerie handloweŹródło: Pixabay
d456035

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap odmrożenie gospodarki przełożony

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, w rozmowie z Wirtualną Polską w poniedziałek zapowiedział ogłoszenie szczegółów drugiego etapu odmrażania gospodarki na wtorek. Ma to wynikać z malejącej liczy zachorowań na koronawirusa w Polsce oraz coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Wbrew tym zapowiedziom, rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że ogłoszenie szczegółów zostało przełożone z wtorku na środę. Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" otwarcie galerii handlowych ma nastąpić 18 maja br.

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap odmrożenia gospodarki. Galerie handlowe będą otwarte?

Początkowo rząd mówił o tym, że handel zostanie przywrócony dopiero w trzecim etapie odmrażania gospodarki. Jednak z ostatnich zapowiedzi m. in. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wynika, że zostanie to przyspieszone i handel znajdzie się już w drugim etapie odmrażania gospodarki. Sklepy i galerie handlowe mają zostać otwarte, ale cały czas z zachowaniem szczególnych warunków sanitarnych wynikających z walki z epidemią koronawirusa w Polsce.

d456035

Szczegóły nie są jeszcze znane, ale już teraz mówi się o możliwych warunkach, pod jakimi galerie handlowe mogą zostać otwarte. Będę one przypominały te zasady, które już dziś obowiązują przy robieniu zakupów. Obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa oraz noszenie rękawiczek przez cały pobytu w sklepie. Przy wejściu obowiązkowo musi być również płyn do dezynfekcji rąk. Ma również obowiązywać 2 metrowy dystans między klientami np. w kolejce. Co ciekawe jednak, podobny wymóg utrzymywania dystansu ma również dotyczyć...parkujących samochodów. Mają one zajmować co drugie miejsce parkingowe.

Zobacz też: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a> w Polsce. Kulisy rozmowy posłów Porozumienia z prezydentem <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzejem Dudą</a>

Prawdopodobnie zostanie wprowadzony limit liczby klientów, którzy będą mogli jednocześnie robić zakupy. Ma on być uzależniony od powierzchni danego sklepu. Nie wiadomo jednak, jak zostanie rozwiązany problem liczby klientów w całym budynku danej galerii handlowej.

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap odmrożenia gospodarki. Obowiązkowe mierzenie temperatury

Mowa jest też dwóch istotnych różnicach w stosunku do tego, jak obecnie wyglądają zakupy. Przede wszystkim wszystkim osobom, które wchodzą do galerii handlowej ma być mierzona temperatura. Nie będzie się to wiązać jednak z żadnymi niedogodnościami dla klientów, gdyż zgodnie z zapowiedziami, mają być wykorzystane do tego kamery termowizyjne zamontowane przy wejściu. Druga istotna zmiana ma polegać na tym, że w danej galerii handlowej ma funkcjonować przynajmniej jeden punkt sprzedający maseczki, które chronią przez zarażaniem koronawirusem.

d456035

W odróżnieniu też od mniejszych sklepów, w galeriach mają być dezynfekowane regularnie toalety, przynajmniej dwa razy dziennie. Natomiast przynajmniej raz dziennie mają być czyszczone drzwi, klamki, schody, blaty i wszystkich powierzchnie infrastruktury galerii.

Czy te zapowiedzi się potwierdzą mamy się dowiedzieć już w środę rano, podczas konferencji premiera Matusza Morawieckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d456035
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d456035
d456035
Więcej tematów